Deprem Travma Psikolojisi

ŞİDDETE KARŞI FİLM ÇEKTİLER

ŞİDDETE KARŞI FİLM ÇEKTİLER

NP GRUP

Bu okulun gerçekleştiği projeyle şiddet azalacak, çocuklar daha az etkilenecek ve aileler ne yapacaklarını daha iyi bilecek.

 

 
Şanlıurfa İsmetpaşa İlköğretim Okulu, Türkiye’de giderek artan boşanmalar sonucu psikolojik ve sosyal sorunların artması ve en çok çocukların ve kadınların olumsuz etkilendiği bu soruna dikkat çekmek ve çözüm yolları aramak için "Parçalanmış aile ve çocuk" adlı bir proje hazırladı.

KISA METRAJLI FİLM ÇEKİLDİ

Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarından biri olan  "Parçalanmış aile ve çocuk" sorununa toplumun ilgisini çekmek ve okuma-yazma düzeyi düşük olan aileleri konuyla ilgili olarak bilinçlendirmek amacıyla öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşturulan oyuncu ekibiyle kısa metrajlı bir film çekildi.

Şanlıurfa Valiliği'nce yürütülen SODES projeleri kapsamında hazırlanan film için proje bütçesinden 120 kişilik çok amaçlı bir salon yapıldı.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN ANLATTI

Çekilen kısa film, 1 Ekim 2010 tarihinde DSİ Konferans Salonun'da il yöneticileri, okul müdürleri, rehber öğretmenler, sivil toplum kuruluşları, veliler ve medyaya izlettirildi.

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı ve NPİstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, çekilen film olumsuz etkilenen ailelere İsmetpaşa İlköğretim Okulu'nda yapılan sinema salonunda izlettirildi.

Şanlıurfa’da yetkililer, nüfusu hızla artan Şanlıurfa’da en fazla görülen sorunlardan başında parçalanmış ailelerin geldiğini ve İsmetpaşa İlköğretim Okulu'nun bulunduğu bölgede  Şehitlik, Hızmalı ve Karakoyunlu Mahalleri  ile köyden kente göçün yoğun olarak yaşandığı kenar mahallelerde parçalanmış aileler ve bu durumdan etkilenmiş çok sayıda öğrenci olduğunu açıkladı.

SESLERİNİ DUYURMAK İSTİYORLAR

Bu proje filmle, kentte bulunan ulusal ve yerel TV'lerde yayınlanarak kamuoyunun dikkati giderek artan parçalanmış aile sorununa çekilmesi amaçlanıyor.

 Ayrıca yapılan kısa metrajlı film çoğaltılarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla diğer okullara ve 80 İl valiliğine dağıtılacak.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katıldığı ve Şanlıurfa-DSİ Konferans Salonunda yapılan konferansa, Mülki Amirler, Okul Müdürleri, Rehber Öğretmenler, STK'lar ve vatandaşlar da katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın konuşması ilgiyle dinlendi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al