ŞİDDETE CEZA ZORUNLULUĞU

ŞİDDETE CEZA ZORUNLULUĞU

Milliyet

AK Kadına Karşı Şiddet Sözleşmesi’nde, devletlere, şiddet eylemlerini önleme sorumluluğu getirildi.

 


Türkiye’nin yazım çalışmalarına aktif katkı sağlayarak destek verdiği Avrupa Konseyi (AK) Kadına Karşı Şiddet Sözleşmesi’nde, devletlere, kadına karşı şiddet eylemlerini her koşulda önleme ve mağdurları koruma sorumluluğu getirildi.

Sözleşmeyi imzalayan devletler; zoraki evlilik, psikolojik şiddet, kadın sünneti, zoraki kürtaj, namus cinayeti gibi kadına karşı uygulanan tüm şiddet eylemlerini cezalandırmak zorunda kalacak. 

AK Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Bakanlar komitesi’nin 7 Nisan’daki toplantısında kabul edildi. Sözleşme, 11 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek komite toplantısında imzaya açılacak. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin sözleşmenin en güçlü destekçilerinden biri olduğu belirtildi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al