ŞİDDET TAHSİL TANIMIYOR

ŞİDDET TAHSİL TANIMIYOR

A.A

Boşandığı profesör eşinden 6  yıl şiddet gördüğünü ileri süren psikolog E.K (38), “Kimse ben (şiddete maruz  kalmam) demesin, kadın her zaman şiddet mağduru olabilir. Bunun eğitimle,  yaptığın işle ya da kariyerinle hiç ilgisi yok” dedi.

 


Psikolog E.K eşinden gördüğü ve 6 yıl süren “şiddeti”  anlattı. Evliliğinin üçüncü ayında eşinden fiziki şiddet görmeye başladığını  ifade eden E.K, şöyle konuştu.

“İlk fiziksel şiddet, bir gece sabaha kadar sürdü. Kapılar kilitlendi,  anahtarlar alındı, telefon kabloları söküldü, cep telefonları kırıldı, ağzım  yüzüm paramparça oldu, tokatla değil yumrukla vuruyordu. 9 saate yakın eşimden  şiddet gördüm. Eşi tarafından öldürülen Ayşe hanımdan daha beter hale geldim;  yolunmuş saçlar, ağzım, yüzüm paramparça olmuştu. Bunun ardından şoka girdim,  ardından depresyon...

Sabah kalkamadığımı fark edince, kış dönemiydi dışarıdan  kar getirdi, küveti karla doldurup olası bir iç kanama geçiriyorsam iç kanama  dursun diye beni küvete soktu. 1-2 ay evden dışarı çıkamadım. Şikayet etmek  istedim ama aileme zarar vereceği tehdidinde bulununca edemedim.

Bir de sürekli  (profesöre mi inanırlar sana mı inanırlar, şikayet etmeye kalkma) diyerek hep  vazgeçiriyordu. Bu ne depreme benziyordu, ne de başka bir olaya, şiddet bambaşka  bir şeydi. İlk şiddetten sonra değişeceğini söyleyerek, araya ailesini de koyarak  beni ikna etti. Kadın hep maalesef yuvayı koruma iç güdüsüyle hareket ediyor.”
        
“BAYRAMLARI HİÇ SEVMEM”

        
 6 yıl süren evliliği boyunca sadece fiziksel şiddete değil, sözsel  şiddete de maruz kaldığını anlatan E.K, “Bütün şiddet olaylarını hafta sonu  yapardı, özellikle bayram gibi uzun süreli tatillerine denk getirirdi ki resmi  yerlere başvurmayayım diye. Resmi makamlara yansımayan pek çok şiddet olayı  yaşadım” dedi.
 
Şiddetin dozunun dönem dönem değişerek devam ettiğini ileri süren E.K,  eski eşinin asla şiddet uyguladığını kabul etmediğini vurguladı.

E.K, üç kere boşanma davası açtığını, üçüncü davadan sonra evliliğini  bitirebildiğini ifade ederek, evliliklerinin üçüncü yılında olan kızının da  babasından ilk şiddeti anne karnında 9 aylıkken gördüğünü anlattı. E.K, kızının 3  yaşında iken babasının şiddetine tekrar maruz kaldığını ve üzerinden 2 yıl  geçmesine rağmen konuşma bozukluğu yaşadığını söyledi. E.K, fiziki şiddetin  yanında psikolojik şiddetle de mücadele ettiğini, eşinin aldatmalarına da maruz  kaldığını dile getirerek, “Evliliğimizin 3. yılında kızım oldu.

Onun isteğiyle  oldu. (Böyle bir adamdan çocuk yapılmaz) dedim, ama onun ısrarı, annemin olayları  bilmediğinden dolayı torun ısrarı üzerine bebeği yaptım. Hamileliğimin 9. ayında  yine şiddete uğradım” diye konuştu.
       
ay uzaklaştırma cezası aldığını dile getiren E.K, “Fiziki şiddete  uğradıktan sonra polise başvurdum, adli tabibe gittik, başımdan yaralandığım için  bütün ısrarıma rağmen tomografi çekilmedi, o sırada hamileydim bebeğim kontrol  edilmedi, istememe rağmen bu yapılmadı. Eşim bu olaydan sonra 6 ay uzaklaştırma  aldı, ancak raporda '100 metre' ibaresi yer almadığı için kapının önüne kadar  gelip beni yine taciz etmeyi sürdürdü” diye konuştu.

Eşinden gördüğü şiddet nedeniyle mesleğini yapamaz hale geldiğini  belirten E.K, “Kocamdan gördüğüm şiddet nedeniyle mesleki kariyerim bitti, hasta  potansiyelim baltalandı” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al