ŞİDDET TAHSİL TANIMIYOR

ŞİDDET TAHSİL TANIMIYOR

A.A

Boşandığı profesör eşinden 6  yıl şiddet gördüğünü ileri süren psikolog E.K (38), “Kimse ben (şiddete maruz  kalmam) demesin, kadın her zaman şiddet mağduru olabilir. Bunun eğitimle,  yaptığın işle ya da kariyerinle hiç ilgisi yok” dedi.

 


Psikolog E.K eşinden gördüğü ve 6 yıl süren “şiddeti”  anlattı. Evliliğinin üçüncü ayında eşinden fiziki şiddet görmeye başladığını  ifade eden E.K, şöyle konuştu.

“İlk fiziksel şiddet, bir gece sabaha kadar sürdü. Kapılar kilitlendi,  anahtarlar alındı, telefon kabloları söküldü, cep telefonları kırıldı, ağzım  yüzüm paramparça oldu, tokatla değil yumrukla vuruyordu. 9 saate yakın eşimden  şiddet gördüm. Eşi tarafından öldürülen Ayşe hanımdan daha beter hale geldim;  yolunmuş saçlar, ağzım, yüzüm paramparça olmuştu. Bunun ardından şoka girdim,  ardından depresyon...

Sabah kalkamadığımı fark edince, kış dönemiydi dışarıdan  kar getirdi, küveti karla doldurup olası bir iç kanama geçiriyorsam iç kanama  dursun diye beni küvete soktu. 1-2 ay evden dışarı çıkamadım. Şikayet etmek  istedim ama aileme zarar vereceği tehdidinde bulununca edemedim.

Bir de sürekli  (profesöre mi inanırlar sana mı inanırlar, şikayet etmeye kalkma) diyerek hep  vazgeçiriyordu. Bu ne depreme benziyordu, ne de başka bir olaya, şiddet bambaşka  bir şeydi. İlk şiddetten sonra değişeceğini söyleyerek, araya ailesini de koyarak  beni ikna etti. Kadın hep maalesef yuvayı koruma iç güdüsüyle hareket ediyor.”
        
“BAYRAMLARI HİÇ SEVMEM”

        
 6 yıl süren evliliği boyunca sadece fiziksel şiddete değil, sözsel  şiddete de maruz kaldığını anlatan E.K, “Bütün şiddet olaylarını hafta sonu  yapardı, özellikle bayram gibi uzun süreli tatillerine denk getirirdi ki resmi  yerlere başvurmayayım diye. Resmi makamlara yansımayan pek çok şiddet olayı  yaşadım” dedi.
 
Şiddetin dozunun dönem dönem değişerek devam ettiğini ileri süren E.K,  eski eşinin asla şiddet uyguladığını kabul etmediğini vurguladı.

E.K, üç kere boşanma davası açtığını, üçüncü davadan sonra evliliğini  bitirebildiğini ifade ederek, evliliklerinin üçüncü yılında olan kızının da  babasından ilk şiddeti anne karnında 9 aylıkken gördüğünü anlattı. E.K, kızının 3  yaşında iken babasının şiddetine tekrar maruz kaldığını ve üzerinden 2 yıl  geçmesine rağmen konuşma bozukluğu yaşadığını söyledi. E.K, fiziki şiddetin  yanında psikolojik şiddetle de mücadele ettiğini, eşinin aldatmalarına da maruz  kaldığını dile getirerek, “Evliliğimizin 3. yılında kızım oldu.

Onun isteğiyle  oldu. (Böyle bir adamdan çocuk yapılmaz) dedim, ama onun ısrarı, annemin olayları  bilmediğinden dolayı torun ısrarı üzerine bebeği yaptım. Hamileliğimin 9. ayında  yine şiddete uğradım” diye konuştu.
       
ay uzaklaştırma cezası aldığını dile getiren E.K, “Fiziki şiddete  uğradıktan sonra polise başvurdum, adli tabibe gittik, başımdan yaralandığım için  bütün ısrarıma rağmen tomografi çekilmedi, o sırada hamileydim bebeğim kontrol  edilmedi, istememe rağmen bu yapılmadı. Eşim bu olaydan sonra 6 ay uzaklaştırma  aldı, ancak raporda '100 metre' ibaresi yer almadığı için kapının önüne kadar  gelip beni yine taciz etmeyi sürdürdü” diye konuştu.

Eşinden gördüğü şiddet nedeniyle mesleğini yapamaz hale geldiğini  belirten E.K, “Kocamdan gördüğüm şiddet nedeniyle mesleki kariyerim bitti, hasta  potansiyelim baltalandı” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al