Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!

Şiddet sadece fiziksel değildir ifadelerine kullanan Tarhan, kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını, şiddette sebeplerin ortaya çıkarılması, teşhisin doğru konulması gerektiğini söyledi.

Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İnsan Toplum ve Medeniyet Konfederasyonu ile Sorularla İslamiyet platformunun düzenlediği ‘Kadına Şiddet’ konu başlıklı sanal panelin konuğu oldu. Şiddet sadece fiziksel değildir ifadelerine kullanan Tarhan, kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını, şiddette sebeplerin ortaya çıkarılması, teşhisin doğru konulması gerektiğini söyledi.

Kadına şiddet uygulayabilecek tek kişi anne karnındaki bebektir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kadına yönelik şiddetin istisnası olduğunu belirterek "Kadına tek bir kişi şiddet uygulayabilir. O da bir annenin karnındaki bebeğidir, bir tek o tekmeleyebilir" dedi. Kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin ortaya çıkarılması gerektiğini, teşhisin doğru konulması gerektiğini ifade etti.

“Şiddet sadece fiziksel olarak yaşanmıyor”

Şiddetin sadece fiziksel olarak yaşanmadığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ses tonunun yükselmesi, azarlama ve bağırmayla gerçekleşen sözlü şiddetin dışında, erkek veya kadının birbirlerine sevgi göstermemesi de karşı tarafı duygusal olarak örseler. Duygusal şiddete maruz kalan insan kendini değersiz ve yetersiz hisseder” dedi. Prof. Dr. Tarhan, kıskançlık ve ihmalin de duygusal şiddet çeşidi olduğuna belirtti.

“Rekabetçi ilişki mutsuzluğa sürüklüyor”

Feminizm, kadın erkek ilişkilerinde tamamlayıcı olmak yerine rekabetçi ilişkiye teşvik ediyor diyen Tarhan, “Mesela Batı eğitimi almış bazı çift terapistleri var; aile kutsal değil, sen kutsalsın diyorlar… Eğer baktın eşinle anlaşamıyorsun sen önemlisin, hayatını yaşa diyorlar. Ve evliliği bitirme noktasına getiriyorlar.” İfadelerini kullandı.

“Güvenin arttığı yerde şiddet olmaz”

Şefkat öyle bir duygu ki sevgiden daha büyük çünkü şefkat içerisinde empati vardır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bir annenin bir çocuğuna olan duygusu gibi çocuğunu kendinden daha fazla seviyor… Öncelik veriyor ama feminist aşk, karşı tarafın çıkarımını, görünümünü sever… Bunlar bencil sevgilerdir, onun için şefkat şartsız ve karşılıksız sevgidir ve sevgi içinde empati olan bir sevgi demektir… Sevginin olduğu yerde korku azalıyor, korkunun azaldığı yerde güven artıyor, güvenin arttığı yerde şiddet niye olsun ki, olmaz!” Şeklinde konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Randevu Al