Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!

Şiddet sadece fiziksel değildir ifadelerine kullanan Tarhan, kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını, şiddette sebeplerin ortaya çıkarılması, teşhisin doğru konulması gerektiğini söyledi.

Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İnsan Toplum ve Medeniyet Konfederasyonu ile Sorularla İslamiyet platformunun düzenlediği ‘Kadına Şiddet’ konu başlıklı sanal panelin konuğu oldu. Şiddet sadece fiziksel değildir ifadelerine kullanan Tarhan, kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını, şiddette sebeplerin ortaya çıkarılması, teşhisin doğru konulması gerektiğini söyledi.

Kadına şiddet uygulayabilecek tek kişi anne karnındaki bebektir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kadına yönelik şiddetin istisnası olduğunu belirterek "Kadına tek bir kişi şiddet uygulayabilir. O da bir annenin karnındaki bebeğidir, bir tek o tekmeleyebilir" dedi. Kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin ortaya çıkarılması gerektiğini, teşhisin doğru konulması gerektiğini ifade etti.

“Şiddet sadece fiziksel olarak yaşanmıyor”

Şiddetin sadece fiziksel olarak yaşanmadığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ses tonunun yükselmesi, azarlama ve bağırmayla gerçekleşen sözlü şiddetin dışında, erkek veya kadının birbirlerine sevgi göstermemesi de karşı tarafı duygusal olarak örseler. Duygusal şiddete maruz kalan insan kendini değersiz ve yetersiz hisseder” dedi. Prof. Dr. Tarhan, kıskançlık ve ihmalin de duygusal şiddet çeşidi olduğuna belirtti.

“Rekabetçi ilişki mutsuzluğa sürüklüyor”

Feminizm, kadın erkek ilişkilerinde tamamlayıcı olmak yerine rekabetçi ilişkiye teşvik ediyor diyen Tarhan, “Mesela Batı eğitimi almış bazı çift terapistleri var; aile kutsal değil, sen kutsalsın diyorlar… Eğer baktın eşinle anlaşamıyorsun sen önemlisin, hayatını yaşa diyorlar. Ve evliliği bitirme noktasına getiriyorlar.” İfadelerini kullandı.

“Güvenin arttığı yerde şiddet olmaz”

Şefkat öyle bir duygu ki sevgiden daha büyük çünkü şefkat içerisinde empati vardır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bir annenin bir çocuğuna olan duygusu gibi çocuğunu kendinden daha fazla seviyor… Öncelik veriyor ama feminist aşk, karşı tarafın çıkarımını, görünümünü sever… Bunlar bencil sevgilerdir, onun için şefkat şartsız ve karşılıksız sevgidir ve sevgi içinde empati olan bir sevgi demektir… Sevginin olduğu yerde korku azalıyor, korkunun azaldığı yerde güven artıyor, güvenin arttığı yerde şiddet niye olsun ki, olmaz!” Şeklinde konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tükenmişlik sendromunda zihinsel bloklama yaşanıyor. Takdir, onay, övgü tükenmişliği azaltıyor." dedi.
  • Sarılma ve kucaklaşmanın hem psikolojik hem biyolojik boyutu olduğunu belirten uzmanlar, insanların mutlu ya da mutsuz bazı anları yaşadıkları zaman s
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Randevu Al