ŞİDDET OLUMSUZ ETKİLİYOR

ŞİDDET OLUMSUZ ETKİLİYOR

DHA

Çocukların izledikleri şiddet içerikli çizgi filmler ve oyunların davranışlarını da etkilediği açıklandı.

 


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, çocukların izledikleri şiddet içerikli çizgi filmler ve oynadıkları oyunların davranışlarını da etkilediğini söyledi.

Çocukların seyrettikleri karakterleri rol model olarak gördüklerini belirten Yrd.Doç.Dr. Akbaş, “Şiddet uygulayan bu karakterleri taklit eden çocukların davranışlarında şiddet eğilimi artıyor” dedi.

Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, çocukların sağlıklı gelişiminde izledikleri çizgi film ve oynadıkları bilgisayar oyunlarının da önemli olduğunu söyledi. Yrd.Doç.Dr. Akbaş, son yıllarda çocuklar ve gençler arasında şiddet eğiliminin artmasına televizyon kanallarında yayınlanan şiddet içerikli programların da etki ettiğini belirtti.

Şiddet içerikli çizgi filmleri izleyen ve bilgisayar oyunlarını oynayan çocukların bu karakterleri kendilerine rol model olarak gördüklerini ve yaşantılarında onları taklit etmeye çalıştıklarını kaydeden Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, “Özellikle erkek çocuklarının daha çok etkilendiğini ve şiddet içerikli davranışlarda bulunduklarını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bu tarz çizgi film ve bilgisayar oyunlarının çocukları her yaş grubunda etkileyebileceğine de dikkat çeken Yrd.Doç.Dr. Akbaş, şunları söyledi:

“Özelikle 3- 6 yaş arası çocukların hayal güçleri ve düşünce biçimleri yetişkinlerden farklıdır. Bu yaş çocukları olayların sadece algıladıkları kısımla ilgilenirler soyut kavramları bilemezler ve hayal güçleri geniştir. Yeterli denetim, arkadaşlarla oyun oynama ve aile ilgisi olmadığında da daha fazla hayali yaşantılarla zaman geçirebilirler.

Bu dönemde izledikleri şiddet içeren kahramanların yerine geçer, onların yaptıklarını taklit eden oyun ve hayali yaşantılar içerisinde olabilirler. Ölüm kavramları da yeterince gelişmediğinde tehlikeli oyunların tehlikeli sonuçları olabilir.”

Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, ailelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, “Ailelerin çocukların şiddet içeren davranış, söz ya da tutumlar konusunda dikkatli olması gerekir. Çocukların davranış, tutum değişiklikleri kendilerine ve başkalarına zarar veriyorsa yardım aramalıdırlar. Aileler bilmelidirler ki, şiddet içeren programların izlenmesi çocuklarını etkileyebilir, şimdi ya da gelecekte şiddet saldırganlık içeren davranış göstermelerini artırabilir” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al