SICAK RİSKİ ARTIRIYOR

SICAK RİSKİ ARTIRIYOR

A.A

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma  Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim  Balcıoğlu, bu yıl Ramazanın aşırı sıcaklara denk gelmesinin oruç tutan sürücüleri  özellikle şehirlerarası yollarda olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

 


Balcıoğlu, Türkiye'de özellikle yaz  aylarında trafik kazalarının arttığını söyledi.

Bu yıl Ramazanın en sıcak ay olan ağustosa denk geldiğini ve oruçlu  kalınacak sürenin yaklaşık 16 saati bulacağını belirten Balcıoğlu, oruç  tutacaklara trafikte şu uyarılarda bulundu:

“Buna rağmen oruç tutmak isteyenler önceden bir hekime veya aile  doktorlarına giderek tetkiklerini yaptırmalı ve hekim görüşüne göre hareket  etmeli. Oruç tutanlar, uzun süreli güneşte araç kullanmamalı. Özellikle kan  şekeri düşenler aniden öfkelenebilirler. Sıvı ve elektrolit kaybı, susuzluk şuur  bulanıklığı yapabilir. Oruç tutacakların bunlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamile bayanlar ve bebek emzirenlerin de oruç tutmaları ve güneş altında  uzun yolculuklarda araç kullanmaları sağlık açısından sakıncalı. Genç olup da  güneş altında uzun süre mola vermeden araç kullananların da beyinlerinde  bulanıklık olacağından mutlaka mola yerlerinde dinlenmeleri ve egzersiz yapmaları  şarttır.

Kent içerisinde oruç tutup akşamları evlerine dönmek isteyenlerin  vaktinden önce hareket etmeleri ve sıkışıklığa kalmamaları trafikte  gerginliklerin, öfkelenmemelerin olmaması için çok önemlidir.

Oruçlu olup da şehirler arası yollarda kendi aracı ile seyahat edenlerin  mutlaka her üç saatte bir mola verip dinlenmeleri, gidecekleri yere bir an önce  varmak ümidiyle hız yapmamaları, stresli olmamaları gerekir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al