SICAK RİSKİ ARTIRIYOR

SICAK RİSKİ ARTIRIYOR

A.A

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma  Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim  Balcıoğlu, bu yıl Ramazanın aşırı sıcaklara denk gelmesinin oruç tutan sürücüleri  özellikle şehirlerarası yollarda olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

 


Balcıoğlu, Türkiye'de özellikle yaz  aylarında trafik kazalarının arttığını söyledi.

Bu yıl Ramazanın en sıcak ay olan ağustosa denk geldiğini ve oruçlu  kalınacak sürenin yaklaşık 16 saati bulacağını belirten Balcıoğlu, oruç  tutacaklara trafikte şu uyarılarda bulundu:

“Buna rağmen oruç tutmak isteyenler önceden bir hekime veya aile  doktorlarına giderek tetkiklerini yaptırmalı ve hekim görüşüne göre hareket  etmeli. Oruç tutanlar, uzun süreli güneşte araç kullanmamalı. Özellikle kan  şekeri düşenler aniden öfkelenebilirler. Sıvı ve elektrolit kaybı, susuzluk şuur  bulanıklığı yapabilir. Oruç tutacakların bunlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamile bayanlar ve bebek emzirenlerin de oruç tutmaları ve güneş altında  uzun yolculuklarda araç kullanmaları sağlık açısından sakıncalı. Genç olup da  güneş altında uzun süre mola vermeden araç kullananların da beyinlerinde  bulanıklık olacağından mutlaka mola yerlerinde dinlenmeleri ve egzersiz yapmaları  şarttır.

Kent içerisinde oruç tutup akşamları evlerine dönmek isteyenlerin  vaktinden önce hareket etmeleri ve sıkışıklığa kalmamaları trafikte  gerginliklerin, öfkelenmemelerin olmaması için çok önemlidir.

Oruçlu olup da şehirler arası yollarda kendi aracı ile seyahat edenlerin  mutlaka her üç saatte bir mola verip dinlenmeleri, gidecekleri yere bir an önce  varmak ümidiyle hız yapmamaları, stresli olmamaları gerekir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al