SICAK HAVALARDA MANTAR RİSKİ

SICAK HAVALARDA MANTAR RİSKİ

A.A

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, hava sıcaklıklarının artmasıyla havuz, su parkı gibi mekanların kullanımına bağlı hastalıklarda artış görüldüğünü söyledi.

Toplu kullanıma açık havuzların mantar oluşumunu hızlandırabileceğini belirten Şatıroğlu, özellikle kadınların risk altında olduğunu ifade etti. Şatıroğlu, "Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda özellikle mantar hastalığı çok kolay bulaşabilir” dedi.
Yaz aylarında oluşan vajen mantarlarının birinci sebebinin nem olduğunu ifade eden Şatıroğlu, deniz sonrası ıslak mayo ile güneşlenmenin mantar oluşumunu tetiklediğine dikkati çekti. Şatıroğlu, “Hele ki mayonun geç kuruyor olması, mantar oluşumuna elverişli bir zemin hazırlanmasını sağlıyor" dedi.

Mayo alırken çabuk kuruyan kumaşlı mayoların tercih edilmesi, deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka temiz su ile duş alınması ve ıslak mayonun değiştirilmesi gerektiğini belirten Şatıroğlu, bunun dışında, nem dengesinin korunabilmesi için iç çamaşırın da sık sık değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Şatıroğlu, sentetik yerine teri emen pamuklu kumaştan imal edilen iç çamaşırların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, son dönemin modası "skinny jean" olarak bilinen çok dar pantolonların da hava almayı engelleyerek vajendeki nem oranını yükseltebileceği uyarısında bulundu.

KAŞINTI VE YANMAYA DİKKAT

Mantar hastalıklarında oluşan kaşıntının hastayı doktora götürecek kadar yoğun olabileceğini anlatan Şatıroğlu, şunları söyledi:

"Akıntı, süt kesiği gibi genellikle beyaz renkli ve kokusuz olur. Çoğu kadın bir süredir var olan belirtileri çoğu zaman görmezden gelir, fakat kaşıntıya karşı koyamaz ve hekime başvurur. Öyle ki birçok hastada kaşımaya bağlı olarak tahriş ve yaralar gözlenir. Dış genital organda kaşınmaya bağlı kızarıklık ve ödem meydana gelebilir.

İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı da mantarın belirtileri arasındadır. Bu belirtileri yaşayan kadınlar, vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmalı ve bir an evvel tedavi olmalıdır. Çünkü gecikmiş mantar vakaları hastayı uzun ve ağrılı bir tedavi sürecine götürebilir."

"YÜZME, GEBELERDE MİDE BULANTISINI AZALTIYOR"

Hijyen kurallarına dikkat edildiği sürece yüzmenin beden sağlığı için çok faydalı olduğunu vurgulayan Şatıroğlu, yüzmenin özellikle gebeler için çok yararlı olduğunu söyledi.

Şatıroğlu, gebeler için yüzme sporunun mükemmel bir egzersiz olduğunu ve bebek sağlığını olumlu etkilediğini belirterek, yüzme sırasında kalp atışlarının ve alınan oksijen miktarının arttığını kaydetti. Bu sayede bebeğe giden oksijen miktarında da artış olduğuna dikkati çeken Şatıroğlu, "anne adaylarında ilk aylarda görülen mide bulantısının da yüzerek azalabileceğini" belirtti.

Şatıroğlu, gebelik sonrası loğusalık döneminde de yüzmenin, yürüyüşten sonra en ideal spor türü olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Yüzme esnasında vücut kaslarının büyük bir kısmı çalışır, anne adayı suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla su içinde kolayca egzersiz yapabilir ve daha az yorulur.

Öte yandan, yüzme sporu gebeler için en az tehlike taşıyan sporlardan biridir. Su içinde gebenin düşme ya da herhangi bir uzvunu incitme olasılığı çok düşüktür. Yüzen gebe, fiziksel aktivitede bulunurken, aynı zamanda ruhunu da dinlendirmiş olur, suyun dinlendirici özelliğiyle streslerinden arınır."

Şatıroğlu, deniz ve havuz suyunun temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Bunlardan emin olunmadığında, havuzun kapasitesinin üzerinde olması halinde ve havuz suyunun fazla miktarda kimyasal madde ile temizlenmesi halinde gebeler tarafından kullanılmamalı" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al