SICAK HAVA UNUTTURUYOR

SICAK HAVA UNUTTURUYOR

DHA

Sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşların unutkanlık ile ilgili şikayetlerinin arttığı söyledi.

 


Gaziantep Medical Park Hastanesi Psikoterapisti Belgin Arslantaş, sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşların unutkanlık ile ilgili şikayetlerinin arttığını söyledi.

Hava sıcaklığı, güneş çarpması ve yaz hastalıkları konusunda uyarıda bulunan Belgin Arslantaş, özellikle kronik rahatsızlığı olanların öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini kaydetti. Arslantaş, "Güneş ışınlarının direkt olarak geldiği saatler olan 12.00- 15.00 arasında vatandaşlarımızın mecburiyet halleri dışında dışarıda bulunmamalarını öneriyoruz. Özellikle hasta ve yaşlılarımızın daha dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca trafikte bu konuya daha hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Çünkü sıcaklar sebebiyle stres artışı ve dikkat dağınıklığı görülmekte ve bu yüzden maalesef trafik kazalarına davetiye çıkartılmaktadır" dedi.

Arslantaş, hızla artan hava sıcaklıkları nedeniyle vatandaşların unutkanlık gibi şikayetlerde bulunduğunu belirtti. Arslantaş, "Artan sıcaklıklar sebebiyle psikolojik olarak insanlar unutkanlık gibi şikayetlerle bizden destek istiyor. Bu sıkıntılar nedeniyle de gerek insan iletişiminde, gerekse iş ortamlarında sıkça hatalar yapılıyor.

İşverenlerin sıcak havalarda oldukça hassasiyet göstermeleri ve çalışanlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir. İş ortamının havadar olmasına dikkat edilmeli, güneş ışığını direkt olarak alan işyerlerinde buna karşı perde gibi güneşi kıran malzemeler kullanılmalıdır. Gün içinde molaların uzun sürelerle verilmesi yerine, 2 saatte bir kısa mola olarak verilmesi daha uygun olur" diye konuştu.

BOL BOL SU TÜKETİN


Yaz aylarında günde 2 litreden fazla su tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Belgin Arslantaş, şu önerilerde bulundu:

"Kişilerin gıda tüketimleri yaz aylarında oldukça önemlidir. Sindirimi kolay hafif besinler tüketilmeli, insanın stres faktörünü azalttığı için en az günde 2 litrenin üzerinde su içmeye özen gösterilmelidir. Kalp ve hipertansiyon gibi metebolik rahatsızlıkları olanlar, yaz aylarında tedavi süreçlerini yeniden yapılandırmalı. Bu süreçte, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmalı, aşırı alkol tüketimine dikkat edilmeli."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al