SICAK HAVA UNUTTURUYOR

SICAK HAVA UNUTTURUYOR

DHA

Sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşların unutkanlık ile ilgili şikayetlerinin arttığı söyledi.

 


Gaziantep Medical Park Hastanesi Psikoterapisti Belgin Arslantaş, sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşların unutkanlık ile ilgili şikayetlerinin arttığını söyledi.

Hava sıcaklığı, güneş çarpması ve yaz hastalıkları konusunda uyarıda bulunan Belgin Arslantaş, özellikle kronik rahatsızlığı olanların öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini kaydetti. Arslantaş, "Güneş ışınlarının direkt olarak geldiği saatler olan 12.00- 15.00 arasında vatandaşlarımızın mecburiyet halleri dışında dışarıda bulunmamalarını öneriyoruz. Özellikle hasta ve yaşlılarımızın daha dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca trafikte bu konuya daha hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Çünkü sıcaklar sebebiyle stres artışı ve dikkat dağınıklığı görülmekte ve bu yüzden maalesef trafik kazalarına davetiye çıkartılmaktadır" dedi.

Arslantaş, hızla artan hava sıcaklıkları nedeniyle vatandaşların unutkanlık gibi şikayetlerde bulunduğunu belirtti. Arslantaş, "Artan sıcaklıklar sebebiyle psikolojik olarak insanlar unutkanlık gibi şikayetlerle bizden destek istiyor. Bu sıkıntılar nedeniyle de gerek insan iletişiminde, gerekse iş ortamlarında sıkça hatalar yapılıyor.

İşverenlerin sıcak havalarda oldukça hassasiyet göstermeleri ve çalışanlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir. İş ortamının havadar olmasına dikkat edilmeli, güneş ışığını direkt olarak alan işyerlerinde buna karşı perde gibi güneşi kıran malzemeler kullanılmalıdır. Gün içinde molaların uzun sürelerle verilmesi yerine, 2 saatte bir kısa mola olarak verilmesi daha uygun olur" diye konuştu.

BOL BOL SU TÜKETİN


Yaz aylarında günde 2 litreden fazla su tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Belgin Arslantaş, şu önerilerde bulundu:

"Kişilerin gıda tüketimleri yaz aylarında oldukça önemlidir. Sindirimi kolay hafif besinler tüketilmeli, insanın stres faktörünü azalttığı için en az günde 2 litrenin üzerinde su içmeye özen gösterilmelidir. Kalp ve hipertansiyon gibi metebolik rahatsızlıkları olanlar, yaz aylarında tedavi süreçlerini yeniden yapılandırmalı. Bu süreçte, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmalı, aşırı alkol tüketimine dikkat edilmeli."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al