SICAK ALTINDA EMPATİ KURDULAR

SICAK ALTINDA EMPATİ KURDULAR

A.A

Pamuk tarlalarında çalıştıkları için hiç okuyamayan ya da eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan çocukları okula kazandırmak amacıyla Adana'da, pilot uygulama olarak gerçekleştirilen projeye destek vermek amacıyla Adana'ya gelen Robert Koleji öğrencileri, ziyaretlerini "buruk" tamamladılar.

Çocukların, çocukluklarını yaşamadan 40 derece sıcak altında pamuk çapası yapmalarına, sağlıksız çadırlarda yaşamalarına, sosyal güvenceden yoksunluklarına tanık olunca duygulanan öğrenciler, "Bu çocuklar artık bizimde kardeşlerimiz, onların eğitimine katkı için elimizden gelen desteği sağlayacağız" dediler.

Pamuk tarlasında, tarım işçisi çocuklarla çapa da yapan öğrenciler, her şeye rağmen gülmeyi başaran bu çocukların en iyi şekilde eğitim almaları için sponsorlarıyla görüşeceklerini, düzenli yardım göndereceklerini söylediler.

Yaşam alanları sulama kanalları kenarındaki derme çama çadırlardan oluşan, sağlıklı içme suyu bile bulamayan, yemekleri bulgur pilavından öteye gitmeyen tarım işçisi çocuklarla tek tek ilgilenen öğrenciler, temennilerini "onların gelecekleri pamuk kadar beyaz olsun istiyoruz" şeklide dile getirdiler.

Bu arada, tarım işçisi çocuklar, Robertli öğrencilerin getirdiği diş fırçası ve macunla ilk kez dişlerini fırçaladılar. Robertli öğrencilerin getirdikleri yüzlerce hediye arasında bulunan diş fırçası ve macunlar, öğrenciler için temizliğin yanı sıra ayrı bir eğlence kaynağı oldu. Güle oynaya dişlerini fırçalayan öğrenciler, bunu alışkanlık haline getirmeye de söz verdiler.

Tarım işçisi çocukların sıkıntılarına empati tanık olan Robertli öğrenciler kentten ayrılırken, onlarla 5 gün dolu dolu yaşayan tarım işçisi çocuklar da el sallayarak uğurladılar.

Projenin sosyal destek uzmanlarından Kazım İlkan Kertmen, Robertli öğrencilerin, 5 gün süreyle tarım işçisi çocukların yaşamına bire bir tanık olduklarını belirterek, "Bu öğrencilerin, Türkiye genelindeki tüm gençlerimize örnek olmasını diliyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Adana'da "Pamuk kadar beyaz gelecek için" sloganıyla yürütülen proje, 1 Ocak 2005'te Adana'da pilot olarak uygulamaya konulmuş, 2007'de sona ermişti. Ancak, proje, hayırseverlerin de katkılarıyla Karataş İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürülüğünce sürdürülüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al