SEYİRCİ DEPRESYONA GİRİYOR!

SEYİRCİ DEPRESYONA GİRİYOR!

SABAH

Türkiye'de de seyirciyi 'Ezel'siz, 'Hürrem'siz, 'Güllü'süz nasıl bir yaz geçireceklerinin sıkıntısı sardı. Bu 'depresif tabloyu' uzmanlar ve ünlüler GÜNAYDIN için değerlendirdi

 


Çoğu insan yazın geldiğine, havaların ısındığına çok sevinir. Ama yaz ayları geldiği için karalar bağlayanlar da var... Onların derdi; her hafta merakla takip ettikleri televizyon dizilerinin, yaz nedeniyle sezon finali yapması ya da tamamen ekranlara veda etmesi... Amerika'daki Ohio Üniversitesi'nden Dr. Emily Moyer-Guse'un yaptığı araştırmaya göre; sıkı sıkıya takip ettikleri, karakterleriyle adeta özdeşleştikleri, haftalık planlarını ona göre yaptıkları dizileri tatile giren ya da tamamen bitenler, çeşitli depresyon belirtileri gösteriyor.

İNTERNETE SARIYORLAR

Seyirci; dizileri bitince, sosyal hayata daha çok karışmak, sevdikleriyle daha çok vakit geçirmek yerine kendine yeni bir bağlanma odağı seçiyor. Ya yine bazı dizilerin tekrarını izliyor ya da sık sık internette vakit geçirmeye başlıyor. Araştırması 'Mass Communication and Society' dergisinde yayınlanan Dr. Emily Moyer-Guse'un elde ettiği verilere göre; kadınlar erkeklere oranla, izledikleri dizilere ve karakterlere daha çok bağlanıyormuş. Bu hafta Türkiye'de de hemen her dizi sezon finalini yapıyor ya da ekrana veda ediyor. Takipçilerini daha şimdiden 'Ezel'siz, 'Güllü'süz, 'Hürrem Sultan'sız yazı nasıl geçireceklerinin sıkıntısı sardı.

AĞUSTOSTA DÖNECEKLER

Ama seyircinin çok da üzülmesine gerek yok! Sevdikleri karakterlerin dönmesine ya da yerini sevecekleri yeni karakterlerin almasına sadece iki ay kaldı. Çünkü Ağustos ayına denk gelen Ramazan nedeniyle diziler ekrana daha erken dönecek!

SEYİRCİYE VEDA EDENLER


Yıllardır seyirciyi ekrana kilitleyen dizilerden bazıları bu sezon tamamen bitiyor. Nehir Erdoğan ve Emre Kızılırmak'ın oynadığı 'Aşk Bir Hayal' seyircisine veda eden ilk dizi oldu. Bir ekran fenomeni haline gelen 'Ezel', 'Aşk ve Ceza', 'Gönülçelen' ve 'Unutulmaz' da atv'nin ekrana veda edecek olan projeleri... Özgü Namal'ın dizisi 'Hanımın Çiftliği' de dün final yaptı.

ÜNLÜLER NE DÜŞÜNÜYOR?

TUĞBA ÖZAY (Manken)
YAZA YENİ TELEVİZYON PROJELERİ LAZIM!

Ben iş yoğunluğumdan ancak 'Ezel'i ve birkaç diziyi daha takip edebiliyordum. Diziler hayatımıza o kadar çok girdi ki; artık tüm programlarımızı onlara göre yapar hale geldik. Bu yüzden yaz aylarında insanların bu eksikliğini gidermek için yeni TV programları yayınlanmalı...

ESRA EROL
BEN DE BİTMESİN İSTİYORUM!

Bazıları dizileri final yapınca strese girebilir. Çünkü yakın bir arkadaşlarını kaybetmiş gibi hissediyorlar. Ben de severek izlediğim bir dizinin ya da severek okuduğum bir kitabın bitmesini istemem.


EBRU CÜNDÜBEYOĞLU
SEYİRCİ DİZİSİNİ ÖZLÜYOR

Dizilerin sezon finalleri çok daha heyecanlı oluyor açıkçası. Dolayısıyla da seyirci izlediği dizisini daha çok özlüyor. Benim de büyük bir heyecanla sezon finallerini beklediğim diziler var...

TANJU SÜRMELİ (Psikiyatr)
NEFES EGZERSİZLERİ YAPABİLİRLER!

Diziler, 1990'lardan beri hayatımızda var. Düzenli olarak izlenen dizilerin bitmesi; boşlukta kalma ve mutsuzluk hissi yaratabiliyor. Seyirci "Bu akşam ne yapacağım?" sorusunu sorabilir. Bu boşluğu doldurmak için aynı dizileri internetten defalarca izleyenler ise bağımlılıklarını daha da artırıyorlar. Böyle sorunlar yaşayanlara; temiz hava ve denizden faydalanmalarını, nefes egzersizleri yapmalarını öneririm.

MANSUR BEYAZYÜREK (Psikiyatr)
ALKOL BAĞIMLISI GİBİ OLUYORLAR!

Bir insanın hayatında herhangi bir şey bu kadar önemli yer tutuyorsa, yokluğu da zorluk yaratır. Toplumumuzda diziler önemli bir yer tutuyor; insanlar 'Fatmagül'ü, 'Hürrem'i bekliyor, kendilerini onlarla özdeşleştiriyorlar. Diziler bitince de ciddi bir yoksunluk yaşıyor, alkol bağımlısının alkolden ayrı kaldığında içine düştüğü duruma düşüyorlar. İnsanların dizileri sadece o anlık bir keyif olarak algılamaları gerekiyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al