Sevgi ve merhamet yoksunu çocuk şiddete yöneliyor

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi Müdürü Adem Solak, katıldığı televizyon programında özellikle son 20 yıldır ailelerin çocuk yetiştirme konusunda ciddi zorluklar yaşadığını söyledi.

Sevgi ve merhamet yoksunu çocuk şiddete yöneliyor

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi Müdürü Adem Solak, katıldığı televizyon programında özellikle son 20 yıldır ailelerin çocuk yetiştirme konusunda ciddi zorluklar yaşadığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi Müdürü Adem Solak İnternet ve televizyonla daha çok ilgilenir hale gelen çocukların sevgi ve merhametten uzak yetiştirildiğine dikkat çeken Solak, şiddetin bu nedenle tırmandığını kaydetti. Solak okullarda artan şiddetin önüne geçmek için acilen sosyologların görevlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Samanyolu Televizyonu’nda Güncel Durum programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi Müdürü Adem Solak, Türkiye geneli şiddet haritası çıkardıklarında tablonun çok iyi olmadığını söyledi. Çocuklarını yetiştirme konusunda ailelerin son 15-20 yıldır sosyolojik küresel süreç, hızlı şehirleşme, çekirdek aileye geçiş ve eğitim sistemindeki değişikliklerdeki gelişmelere paralel zorluklar yaşadığını vurgulayan Solak, kurumların güçlendirilememesinin toplumu değerlerinden uzaklaştırdığını da kaydetti. Günümüz erişkinlerinin bir çoğunun çocukluğunda bir şekilde şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Solak, o dönemlerde kişilerin şiddetle birlikte sevgi ve merhameti de öğrendiklerini ancak şimdinin çocukları için aynı şeyi söylemenin zor olduğunu söyledi. Solak şimdinin çocuklarının televizyon ve internetle daha bir iç içe olmasının onların sevgi ve merhametten uzak yetişmelerine neden olduğunu dile getirdi. Artık cinayetlerin bile daha radikal gerçekleştirildiğinin altını çizen Solak, aileyi ve kurumların güçlendirilememesiyle çocukların ortada kaldıklarını belirtti. Bir toplumda aileye, değerlere ve dine bağlılık azaldıkça o toplumda ruhsal sorunların artacağı, intihar olaylarının yaygınlaşacağını ifade eden Solak, ülkemizde çekirdek aileye geçişin çok sert yaşandığını söyledi. Eskiden bir problem ya da olumsuzluk karşısında çocuğun anneannesi, babaannesi ya da dedesiyle bu sorunun üstesinden gelebildiğini vurgulayan Solak, günümüzde tek başına kalan çocuğun sorunlar karşısında bilgisayara yöneldiğini dile getirdi. Kişilik olarak iyi yetişmiş bir çocuğu hiçbir televizyonun katil yapamayacağını da kaydeden Solak, yılda yarım milyona yakın öğrencinin okulu terk ettiğini bunun ise önüne derhal geçilmesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının okullara acilen okul sosyologlarını görevlendirmesi gerektiğine vurgu yapan Solak, okullardaki şiddetin önüne güvenlik güçleriyle geçilemeyeceğini de ifade etti. Programın videosu için… Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al