SEVGİ VE AŞK ÜZERİNE HERŞEY...

SEVGİ VE AŞK ÜZERİNE HERŞEY...

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan aşk ve sevgiye ilişkin önemli ipuçları…Mutlaka okuyun…

 


İyi bir ilişkiyi aşk ve sevgi mi getiriyor yoksa aşk ve sevgiyle mi iyi bir ilişki gelişiyor…
Sağlıklı bir evlilik için hangisi önemli. Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Timaş Yayınlarından okuyucusuyla buluşan "Evlilik Psikolojisi" kitabında sevgi ve aşk üzerine önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

Rektör Tarhan kitabında;

"Bir filozof "Sevgi dünyayı döndüren güçtür" der. Eskiden "aşk-ı kimyevi" diye bir tabir vardı; maddeler arasındaki ilişkiler bile sevgiyle açıklanırdı. Eşler arasındaki çekim gücünün ana maddesi de sevgi ve aşktır.

Aşk ve sevgi evliliğin ya da ilişkinin nedeni gibi düşünülür hep. Aslında iyi ilişki varsa, eşler arasında aşk ve sevgi ortaya çıkar. Bu iki duygu iyi ilişkinin başlangıcı değil, sonucudur.

İLİŞKİ İYİYSE SEVGİ ÇOĞALIYOR

Evlilikte ideal olan hem sevginin, hem iyi ilişkinin beraber yürümesidir. İyi ilişki varsa sevgi çoğalır, yoksa azalır. Bu nedenle evlenecek kadın ve erkek arasında ilk başlangıçta nefretin ya da negatif duyguların olmaması birlikte yaşamaları için yeterlidir. Çiftlerin birbirleriyle ilgili ilk izlenimleri sıcak ve olumluysa sağlıklı bir evlilik ilişkisi zamanla ortaya çıkabilir.

GÖRÜCÜ USÜL EVLİLİĞİN SIRRI

Görücü usulünün yüz yıllardır başarılı olmasının sırrı da burada yatıyor aslında. Birbirlerini çok az tanıyan ama kanı ısınan kişilerin evlilikleri örnek evlilik olabiliyor.

Öte yandan birbirine âşık iki kişi, evlendikten altı ay sonra birbirlerinden nefret eder bir şekilde ayrılıyorlar.

Dolayısıyla eşler arası iletişimde çok önemli bir yere sahip olan aşk ve sevgi, evlilik için sebep değil ancak sonuçtur. Sevgi evliliğin başında da ortasında da sonunda da gerekli bir duygudur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al