'Sevdiğim insanlar için kaygılanıyorum'

"Sevdiğim insanlar hakkında sürekli kaygı yaşıyorum ya onlar ölürse ya ben ölürsem onları kim koruyacak sürekli aklımda bir türlü yenemiyorum."

'Sevdiğim insanlar için kaygılanıyorum'
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

 

SORU 5 senedir alkol kullanıyordum Ramazan'da gelene çok azaltıyorum. Haftada 1'e düşürüyorum  ve bırakmayı hedefliyorum. Benim sorum şu; gereksiz tedirginlik,korku, heyecan,kalp çarpıntısı alkol den mi kaynaklanıyor geçer mi? Çok stresli ve aceleciyim. Her konuda herhangi bir derdim sıkıntım da yok ne maddi nede manevi ama arada alkol istiyor canım fakat savaşıyorum. CEVAP Alkol bağımlılığı ve kötüye kullanımı yalnız isteyip istememekle veya ıradeyle ilgili değildir. Bağımlılık bir hastalıktır. Bağımlılıkta alışılan miktar azaltılınca veya hiç alınmadığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Belirttiğiniz belirtiler buna uyuyor. "Savaşmanız" veya savaşmayı istemeniz olumludur, fakat mutlaka bir psikiyatristten yardım almanız gerekir. SORU Sevdiğim insanlar hakkında sürekli kaygı yaşıyorum ya onlar ölürse ya ben ölürsem onları kim koruyacak sürekli aklımda bir türlü yenemiyorum. Çok  düşkün bir anneyim bazen diyorum biraz soğuk olayım onları anneannelerine bile bırakıp bir yere gidelim diyemiyorum gündüz değil daha çok yatılı olduğu zaman ama bıraktığım zamanda ilk gün zorlanıyorum yani sürekli ne yaptılar ne yapıyorlar demiyorum. Bu duygusallığım çocukluktan geliyor eve misafir gelirdi arkalarından ağlardım. Şimdi evliyim gene aynı. CEVAP Durumunuz ve belirtileriniz genelleşmiş anksiyete bozukluğunda görülen belirtilerdir. Özellikle sevdiklerinizle, onların sağlık durumlarıyla ilgili kaygılar yaşarsınız. Bunun yanı sıra huzursuzluk, kas gerginliği, dikkat dağınıklığı, çabuk yorulma, uykusuzluk belirtileri de görülebilir. Yaşadığınız durum hem psikolojik, hem de sosyal yaşamınızı olumsuz olarak etkilediği için bir psikiyatristte başvurmanız gerekir. SORU Her sabah 5 seneden beri midem bulanıyor doktorlara gittim bir şeyiniz yok  diyorlar ne yaptıysam geçmiyor şaşırdım. Sabah uyanmak bana eziyet gibi geliyor lütfen bana bir yol gösterin. CEVAP Bedensel bir nedeni bulunamayan belirtilerin psikolojik olma olasılığı yüksektir. Stres özellikle mide ve kalbin işlevlerini etkiler. Bulantınızın hangi nedenlere bağlı olduğunu anlamak için kişilik yapınızın, stresle baş etme yetinizin, iş ve sosyal yaşamdaki özelliklerinizin gözden geçirilmesi gerekir. Bedensel bir neden bulunamadığı için, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.