Deprem Travma Psikolojisi

‘Sevdiğim adamla birlikte olamıyorum’

İnsanların yüzde 1'i ile 3'ü arasında bir oranının aseksüel olduğu tahmin ediliyor. Bu insanlar kimseye karşı cinsel çekim hissetmiyor. Yıllardır kocası da dahil olmak üzere kimseyle birlikte olmak istemeyen Stacey, yaşadıklarını BBC'ye yazdı:

‘Sevdiğim adamla birlikte olamıyorum’

Çok uzun bir zaman boyunca fiziksel veya zihinsel açıdan bir sorunumun olduğunu, cinsellik yaşamak istememenin normal olmadığını düşünüyordum.

20'li yaşlarımın başında bunun farkına vardıysam da "garip biri olduğumu" düşünmemeleri için bunu kimseye anlatamadım.

Aseksüellik geniş bir yelpaze ve ben başkalarına karşı cinsel çekim hissetmesem de fazlasıyla romantik çekim hissedebiliyorum.

Şimdi kocam olan erkek arkadaşımla 19 yaşında tanışmıştım ve o zaman aseksüelliğin ne olduğunu bilmiyordum. Bu yüzden bende bir sorun olduğunu düşünüyordum.

Kendime, "Bu adama tamamen aşığım, evlilik teklif ederse kesinlikle evlenmek isterim çünkü hayatımın geri kalanını onunla geçirmek istiyorum, o zaman niye onunla birlikte olmak istemiyorum? Bu çılgınlık" diyordum.

Bazı şeyleri birlikte keşfettiğimiz bir yolculuğa çıktım. O ise bana, "Sana aşığım, gerektiği kadar beklerim" diyordu.

Beni gerçekten destekledi ve istemediğim hiçbir şey yapmaya zorlamadı beni.

Toplumsal normlar bir ilişkinin ileriki evrelerinde seks ve çocukların olması gerektiğini öne sürüyor, bütün arkadaşlarım da evlenip çocuk yapıyordu.

Ben de "Aman Tanrım, kocamdan çocuk yapmam bekleniyor" diye düşünüyordum.

'KABUSLAR GÖRMEYE BAŞLADIM'

Kocamın benimle aynı görünüşe sahip biriyle birlikte olduğuna dair kabuslar görmeye başladım. Bir aşamadan sonra kuruntularım katlanılamaz hale geldi.

O zaman, "Bunu çözmem lazım, nelerin döndüğünü anlamam gerek" diye düşündüm. O zamanlar 27- 28 yaşındaydım.

O noktada düşük cinsel arzunun tıbbi nedenlerini internette aramak gibi devasa bir hata yaptım. Gerçekten çok büyük bir hataydı.

Nedenler arasında bir yanda düşük hormon seviyeleri gibi kolayca tedavi edilebilen sorunlar varken, diğer yanda beyin tümörleri vardı.

"Hayır, olamaz, beyin tümöründen öleceğim" diye düşünmeye başlamıştım.  Doktora gittim ve "Bana doğruları söyle doktor, durum ciddi mi? Ölecek miyim?" diye sordum.

Doktorum ise "Sakin ol, muhtemelen sadece aseksüelsindir" dedi.  "O da ne?" dedim.

Beni bazı internet sitelerine yönlendirdi ve tıpkı kendim gibi insanlarla tanıştım, çok heyecan vericiydi.

O zamana kadar "aseksüel" terimini hiç duymamıştım.

Biraz daha araştırma yaptıktan sonra kendimi daha rahat hissettim, kocamla bu konuyu konuştum ve "Bu tanımlama, bazı ihtimalleri tamamen yok ediyor" dedim.

Onun yanıtı ise, "Böyle olduğunu tahmin ediyordum, o yüzden sorun değil" oldu.

Müthiş bir insan ve çok anlayışlı. Bunun benim ışıltılı kişiliğimden kaynaklandığını ve "Bunu elimden kaçırmamalıyım" dediğini düşünmek hoşuma gidiyor.

Benim için arzu duymaktansa daha biyolojik bir süreçti, size herhangi bir anlam ifade ediyor mu bilmiyorum. Buna diğer insanları dahil etmek istemiyordum, kocamı bile.  Daha çok "Iyy, böyle bir his var, bununla başa çıkmam lazım" gibiydi.  Neredeyse kendimi bu histen ayırıyordum.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Her 4 erkekten biri erken boşalma problemi yaşıyor! Dikkat! Jel ve spreyler his kaybına yol açıyor. Her 4 erkekten birinde görülen erken boşalma soru
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Sağlıklı cinsel yaşantı , mutluluk, iyi uyku, beden ve ruh sağlığı getiriyor...
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Belçika'da yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla porno izlemek 'erkeklerde ereksiyon sorununa yol açıyor'
  • İnsanlar çocukluk çağlarından yetişkinlik çağlarına kadar vücutlarının birçok farklı bölgesinde değişkenlik gösteren rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu
  • Randevu Al