Deprem Travma Psikolojisi

SES HİJYENİNE ÖNEM VERİN!

SES HİJYENİNE ÖNEM VERİN!

ZAMAN

Hijyen kuralları dendiğinde aklına ellerimizi sıkça yıkamak, zeminleri antibakteriyel maddelerle temizlemek gibi klasik kurallar gelir.

 


Bunlar kadar önemli anacak daha az bilinen hijyen kuralları ise iletişim kurmamızı sağlayan sesimizle ilgili. Sesimizi her türlü olumsuz etkenlerden korumaya "Ses hijyeni" denir. Kadıköy-Şifa Ataşehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İrem Konakçı, ses hijyeni hakında bilgi veriyor!

İletişim kurmamızdaki en önemli öğelerden biri sesimizdir. Sesimizde meydana gelen bozulma ve değişimler iş yaşamından özel hayata kadar her alanda olumsuz etkiler ortaya çıkarır. Özellikle mesleğini sesi ile icra eden öğretmenler, eğitmenler, profesyonel yöneticiler, ses sanatçıları, çağrı merkezi çalışanları gibi kişiler büyük risk altındadır. Bu bağlamda, ses sağlığına önem göstermek ve korumak çok büyük önem taşımaktadır.

Ses organı, ortamdaki her türlü değişiklikten etkilenebilecek hassas bir organdır. Ses organını korumaya yönelik gerçekleştirilen her türlü davranışa 'ses hijyeni' denir.

SES HİJYENİ KURALLARI

Günde 2-3 litre su için. Nem, ses telleri için çok önemlidir.

Sigara kullanmayın, sigara dumanı olan ortamlardan uzak durun. Sigara kullanımı kronik larenjit, polip, gırtlak kanseri gibi uzun süreli etkilerinin yanı sıra kısa vadede ses tellerinin kurumasına neden olur.

Reflü, ses kısıklıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Mentollü nefes açıcılar, şekerler kullanmayın. Bunlar ses tellerinizin kurumasına yol açabilir.

Boğaz temizleme alışkanlığınızı bırakmaya çalışın. Öksürmek ses tellerine zarar verir.

Bulunduğunuz ortamın nemli olmasına özen gösterin. Klima ve kaloriferin kurutucusu etkisine dikkat edin.

Kalabalık ve geniş alanlarda mikrofonsuz konuşmamaya ve şarkı söylememeye özen gösterin.

Düzenli spor yapın.

Aşırı kilodan kaçının.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al