Serotonin salgılamanıza yardımcı olan 6 şey

Serotonin ruh halimiz ve mutluluğumuz için oldukça önemli bir hormondur. Peki, serotonini doğal yollardan nasıl arttırabilir? Gelin hep beraber bakalım.

Serotonin salgılamanıza yardımcı olan 6 şey

GÜNEŞ IŞIĞINDAN YARARLANIN

D vitamini serotonin hormonunu önemli ölçüde etkilemektedir. Vücudunuzda bulunan D vitamini seviyesini arttırmak istiyorsanız güneş ışığına daha fazla maruz kalmaya özen gösterin. Eğer ofiste çalışıyorsanız öğle yemeklerinizi dışarıda yemeye, eğer sürekli evdeyseniz kısa molalarla dışarıda vakit geçirmeye özen gösterin.

VİTAMİN VE MİNERAL ÇEŞİTLİLİĞİ OLAN İYİ BİR KAHVALTI YAPIN

Yulaf ezmesi, yumurta, peynir, badem ve ceviz gibi, vitamin ve minerallerin bol olduğu bir kahvaltı yapın. Bu besinler önemli bir bileşen olan triptofan açısından oldukça zengindir. Unutulmamalıdır ki triptofan eksikliği serotonin eksikliğine sebebiyet verebilmektedir.

EGZERSİZİ UNUTMAYIN

Serotonin seviyesi egzersize direkt olarak bağlıdır. Egzersiz yapmak vücuttaki serotonin miktarını arttırır ve bunun doğrultusunda stresi azaltır. Egzersiz yaparken fiziksel aktivitenin daha fazla olduğu aerobik tarzı egzersizler yapabilirsiniz.

VİTAMİNLERİ İHMAL ETMEYİN

Muz, ayçiçeği çekirdeği, patates gibi B6 vitamini bolca barındıran besinleri tüketmeye özen gösterin. Çünkü B6 vitamini serotonin seviyesine etki etmektedir. Bunun yanı sıra B9 ve B12 vitaminleri de serotonin seviyelerini etkilemektedir. Peynir, keten tohumu, kırmızı et ve karaciğer gibi besinler bu vitaminler açısından zengin besinlerdir.

OLUMLU DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIN

Fiziksel aktiviteler ve tüketilecek besinler ile serotonin seviyesindeki artış hızlandırılabilir. Fakat serotonin seviyesini arttırmak için en güzel destekleyici, olumlu düşünebilmektir. Bu yüzden her sabah kalktığınızda gününüzün harika geçebileceğini düşünmek, olaylara iyi yanlarından bakabilmek serotonin seviyenize pozitif yönde etki edecektir.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Randevu Al