Serebral Palsili çocukların buluşması

Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar Derneği'nin (SERÇEV) düzenlediği etkinlikte beyin felçli çocuklar birlikte yemek yedi, doyasıya eğlendi.

Serebral Palsili çocukların buluşması

Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar  Derneği'nin (SERÇEV) düzenlediği etkinlikte beyin felçli çocuklar birlikte yemek  yedi, doyasıya eğlendi.

Haber2SERÇEV'in bir alışveriş merkezinde düzenlediği etkinliğe Mamak Belediye  Başkanı Mesut Akgül, Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç ve beyin felçli hastalarının  yakınları katıldı. Etkinlikte çocuklar aileleriyle birlikte gönüllerince vakit geçirdi. SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kurnaz yaptığı konuşmada, serebral  palsinin Türkçe'ye beyin felci olarak çevrildiğini ve bunun yanlış bir çeviri  olduğunu dile getirdi. Kurnaz, havasız kalma, darbe gibi nedenlerden beyin gelişimi olumsuz  etkilenen çocuklara serebral palsi hastası dendiğini, aynı etkilerle 5 yaşından  sonra beyin fonksiyonlarını kaybedenlere de beyin felçli denilebileceğini  söyledi.

BEYİNLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN…

 Kurnaz, “Çocukların sosyalleşmesi çok önemli bu da eğitimin bir parçası.  Bu çocuklar için okulda verilen eğitim yeterli olmuyor. Biz özgürlüklerinin  belirli yerlerde, belirli sınırları olduğunu öğretiyoruz. Bugün buruya gelen bazı  çocuklarımız çoğu sadece derneğimizin yaptığı faaliyetlerde dışarı çıkıyor. Bu  faaliyetlerin içinde olmaktan çok mutluyum” dedi. Gökhan Kurnaz, serebral palsi hastalığının tedavi ve rehabilite  edilebilen bir hastalık olduğuna dikkati çekti. Etkinliğe katılan serebral palsi hastalarından Pakize Çakır (17) “Ben  zaten sosyalim iyice sosyalleşiyorum. SERÇEV'in her daim yanımızda olduğunu  bilmek beni mutlu ediyor” diye konuştu. Serebral palsi hastası bir oğlu olduğunu belirten Adil Tütüncü de bu tür  etkinlikler sayesinde sağlıklı kişilerin engelliler hakkında daha fazla bilgi  sahibi olduğunu ifade ederek, “Aileler bu gibi faaliyetlerle çocuklarını sosyal  hayattan ayırmamaları gerektiğini öğreniyor. Engelli insan yalnız olmamalı.  Çocuğumuzu hiç bir etkinlikten ayrı bırakmadık. Konuşmayı öğrenmesinde böyle  etkinlikler çok faydalı oldu” şeklinde konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al