Deprem Travma Psikolojisi

SEPETE GİRMESİ GEREKEN 5 BESİN

SEPETE GİRMESİ GEREKEN 5 BESİN

CNN

Uzmanlara göre, 2010'u daha sağlıklı ve  hastalıklardan uzak geçirmek isteyenler bu besinleri almalı. İşte o besinler.

Alışveriş sepetinden tahıl ürünleri,  yağlı balıklar, soya fasulyesi, kırmızı şarap ve yeşil çayı eksik etmemeli.

CNN'in haberine göre, uzmanlar, bu yıl zinde kalmak ve daha enerjik olmak  için doğru beslenme alışkanlıklarına destek olarak "çok yararlı, düşük kalorili  ve her markette kolayca bulunabilecek" bazı besinler tavsiye ediyor.

Uzmanların listesindeki "sağlıklı yaşam" için ilk gerekli besin  tahıllar... Özellikle zayıflama diyetlerinin önemli parçalarından olan yulaf,  arpa ve çavdar, hem kolesterol seviyesini azaltıyor, hem de daha sağlıklı bir  vücuda kapı aralıyor. Diyabetler için de yararlı olan çavdarın bisküvisi ile  buğdayla karışık ekmeği öneriliyor. Ancak düzenli olarak sadece çavdardan oluşan  ekmek yenilmemesi gerekiyor.

Listenin diğer önemli yiyeceği soya fasulyesi... Kalbe iyi gelen ve  kanser riskini azaltan soya, aynı zamanda çocukluk obezitesini önlemede etkin  olduğundan çocukların beslenmesi için de ısrarla öneriliyor.

Sağlığı güçlendirici bir diğer besin olan somon balığı ve diğer yağlı  balıklar ise haftada iki kez alışveriş sepetine girmeli. D vitamini kaynağı olan  ve kalp problemlerini azaltan somon, beyin için de yararlı.

Listedeki bir diğer öneri kırmızı şarap... Uzmanların alkollü içki  önermede temkinli olduğu, ancak "ölçülü" içilmesi durumunda şarabın kalbe giden  kan damarlarına iyi geldiği ve kötü kolesterolü azalttığı belirtiliyor.

Bu yıl sağlıklı kalmak için tüm bunların yanında yeşil çay da içmek  gerekiyor. Sakinleştirici etkisi yanında, göğüs kanseri dahil bazı kanser  risklerini azalttığı düşünülen yeşil çayın etkinliği için günde 3 ile 6 bardak  arasında içilmesi tavsiye ediliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al