Deprem Travma Psikolojisi

Selfie çekerken gelen beş garip ölüm

Ölmenin pekçok yolu olabilir ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.

Selfie çekerken gelen beş garip ölüm

Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir. Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.

TEHLİKELİ SELFİE MODALARINDAN BİRİ: YÜKSEK BİR BİNAYA ASILIRKEN ÖZÇEKİM

Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.

İşaretlerde bir uçurumun ya da köprünün kenarı veya bir çatı gibi tehlikeli koşullarda selfie pozu veren insanlar vardı.

İŞTE SELFİE ÇEKMENİN ÖLÜMLE SONUÇLANABİLECEĞİ TEHLİKELİ KOŞULLARA 5 ÖRNEK.

1- TAC MAHAL'DEN DÜŞMEK

Geçen Eylül'ün sonunda Japon bir turist Hindistan'daki ünlü Tac Mahal'in girişinde bulunan merdivenlerde selfie çekerken öldü.

2- BİR TABANCAYLA SELFİE ÇEKMEK

İster inanın ister inanmayın, ellerindeki tabancayla selfie çekerken ölenler de var. 19 yaşındaki Amerikalı Deleon Alonso Smith geçen Ağustos'ta selfie çekerken kendisini boğazından vurdu.

Üstelik bu, tek örnek de değil. Moskova'da da 21 yaşındaki bir kadın selfie çekerken başına ateş etti. Şanslıydı çünkü bir güvenlik görevlisine ait olan silahta plastik mermiler vardı. Ama Rus Haber Ajansı Ria Novosti'ye göre yine de ağır yaralanıp hastaneye kaldırıldı.

3- BİR KÖPRÜ YA DA BİNADAN DÜŞMEK

Köprü ya da gökdelenlerin üstlerinde çekilen bu tür fotoğraflar son dönemdeki en tehlikeli "trendlerden" biri. Retrovski'nin başına gelen olay dışında, Moskova'daki Uluslararası İş Merkezi binasının yanındaki köprüden düşen 21 yaşındaki bir Rus üniversite öğrencisi vakası da var.

4- RAYLAR ÜZERİNDEKİ ELEKTRİK AKIMINA KAPILMAK

18 yaşındaki Rumen vatandaşı Anna Ursu da selfie çekme bağımlılığı nedeniyle ağır bir bedel ödedi. Mükemmel kareyi çekmeye çalışırken geçen Mayıs ayında öldü. Ursu, Romanya'nın Lasi bölgesindeki tren istasyonundaki elektrikli raylarda fotoğraf çekmenin çok iyi bir fikir olduğunu düşündü. Daily Mail gazetesine göre Ursu'nun vücudu bir anda alevlerle kaplanırken yanındaki arkadaşı da elektrik şokuyla savruldu.

5- BİR BOĞANIN BOYNUZLARINA HEDEF OLMAK

Tehlikeli hayvanların yanında fotoğraf çekmek de selfie bağımlılarında sıkça görülen bir durum. Tabii bu uzak durulması gereken bir alışkanlık. 32 yaşındaki İspanyol David Gonzalez Lopes boğaların salıverildiği geleneksel bir festivalde selfie çekerken bir boğa tarafından boynuzlandı.

Boğaya aynı karenin içinde olacak kadar yakındı ancak o fotoğraf çekerken, boğa onun üzerine doğru koştu.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teknolojiyle beraber hayatın bir parçası haline gelen dijital oyunlar, özellikle çocuk ve ergenlerde bağımlılık riski oluşturuyor.
  • Davranışsal bağımlılıklar arasında yer alan oyun bağımlılığında bilgisayar ve cep telefonlarının önemli tetikleyiciler olduğunu kaydeden Psikiyatri Uz
  • Akıllı telefonlarda geçirilen vakitler arttıkça, sosyal medya mecralarının yanı sıra mobil oyunların da önemi günden güne artıyor.
  • Tablete alışan çocuklar okula başlayınca kalem tutamıyor mu?
  • Eşimle 10 yıllık evliyiz. 2. senesinde bilgisayarda seks sitelerine girmeye başladı. Hala devam ediyor. Bu son 2 sene içinde de beni aldattı. Güven ko
  • Sosyal medya dedektiflik yaptırıyor! Toplumun yüzde %59’u, eşini sosyal medyada kontrol ediyor!
  • Randevu Al