Seks öldürüyor!

Seks sinekler için tehlikeli, hatta öldürücü bile olabiliyor. Çünkü yarasalar sinekleri özellikle de çiftleşme esnasında dinliyorlar.

Seks öldürüyor!
Paylaş:

Seks sinekler için tehlikeli, hatta öldürücü bile olabiliyor. Çünkü yarasalar sinekleri özellikle de çiftleşme esnasında dinliyorlar.

Max-Planck Ornitoloji Enstitüsü bilim insanları gece etkin olan yarasaların, sineklerin çiftleşme esnasında çıkardıkları seslere odaklandıklarını buldu. Sinek çiftinin vızıltısı böylece tehlikeli bir hale geliyor (Current Biology). Yarasalar çiftleşme sesini dinleyerek aynı anda iki sineği birden yakalıyor. Hayvanların birçoğu çiftleşme sırasında sadece ses çıkarmakla kalmayıp, dikkatleri de dağılıyor. Yani diğer sözlerle, seks öldürüyor diyor Stefan Greif.

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER ŞEY

Aslında gündüz aktif olan sinekler, geceleri o kadar göze çarpmayacak şekilde davranıyorlar ki yarasalar genelde bulamıyorlar. Fakat çiftleşme sırasında durum değişiyor. Tahminlere göre seks sırasında erkek sineğin kanat çırpışları ses çıkarıyor, işte bu vızıltılı seslerse yarasalara yol gösteriyor. Bilim insanları bu durumu, içinde çok sayıda ev sineğinin (Musca domestica) ve bir yarasa (Myotis nattereri) kolonisinin yaşadığı bir inek ahırında izlemişler. İki cinsin birbirlerine davranışı birkaç yıllık video çekimleriyle incelenmiş. Çekimler sineklerin geceleri genelde uçmadıklarını gösteriyor. Uçup ses çıkarsalar bile yarasaların pek dikkatini çekmiyorlar. Oysa çiftleşme durumunda iş değişiyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ