Şeker ölçüm çubuğunda Danıştay kararı

Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu, diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuğu başına en fazla 32 kuruş ödeneceği yönündeki Sağlık Uygulama Tebliği uygulamasına yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Şeker ölçüm çubuğunda Danıştay kararı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Türkiye'de 5.5 milyondan fazla ilaç kullanan diyabet hastası var. Hastalar dozu ve insülin ünitesini kan şekeri sonucuna göre ayarlıyor. Bu nedenle de 'kan şekeri ölçüm çubuğu'nun diyabet hastaları için hayati önemi bulunuyor.

SGK, 2011 yılından beri şeker ölçüm çubuğu başına en fazla 32 kuruşluk ödeme yapıyor. Bu düşük ödeme, hastaları Uzakdoğu malı ucuz cihaz ve ölçüm çubuklarına itiyor.

FARK ÜCRETİ ALINMAYACAK

Türkiye Diyabet Vakfı, 2014'te Sağlık Bakanlığı ve SGK Başkanlığı aleyhine, şeker ölçüm çubuğunun bedellerini belirleyen fiyat listesinin iptali ve yürütmeyi durdurma davası açtı. Yaklaşık iki yıl süren davalar sonucu Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu'nun kararı çıktı. SGK'nın 32 kuruş sınırına son verildi. Şimdi gözler mahkeme kararına uygun yeni Sağlık Uygulama Tebliğinin yayınlanmasında. Nihai karara kadar hastalar ölçüm çubuklarını fark ücreti ödemeden alabilecek.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al