Şeker hastaları diyabet kampında bilinçleniyor

Diyabet konusunda farkındalık yaratmak ve bilinç arttırmak için her yıl düzenlenen Diyabet Kampı'nda, farklı alanlardan uzmanlar, hastalara diyabetle yaşamak ve zor durumda kaldıklarında yapabilecekleri konusunda bilgi veriyor.

Şeker hastaları diyabet kampında bilinçleniyor

Diyabet konusunda farkındalık  yaratmak ve bilinç arttırmak için her yıl düzenlenen Diyabet Kampı'nda, farklı  alanlardan uzmanlar, hastalara diyabetle yaşamak ve zor durumda kaldıklarında  yapabilecekleri konusunda bilgi veriyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim  Üyesi Prof. Dr. İlhan Yetkin, Yetkin, Türkiye'de 18 ile 20 bin civarında 18 yaş altı, 11 milyon civarında da 18 yaş  üstü diyabetli hasta olduğunu söyledi. Diyabetin organ kayıpları, cinsel sorunlar, körlük gibi birçok tehlikeli  sonucu olduğuna işaret eden Yetkin, Birleşmiş Milletler'in raporunda gelecek  nesillerin diyabet nedeniyle bir önceki nesilden daha kısa yaşayacağına yönelik  bir öngörü bulunduğunu vurguladı. Yetkin, “Bu durum insanlık açısından çok  tehlikeli bir şey. İlk defa dünya tarihinde gelecek nesillerin ömrü, mevcut  nesillerden daha kısa olacak. Gerçekten diyabet hastalığı son derece önemli”  diye konuştu.

“DİYABET KAMPLARI”

Diyabet konusunda farkındalığı ortaya çıkarmak için diyabet kampları  düzenlediklerini belirten Yetkin, bu yıl 3'üncüsünü Ankara'da gerçekleştirdikleri  kampa, hastalıkla ilgili eğitim almamış çocuk yaştaki kişileri davet ettiklerini  anlattı. Yetkin, “Diyabet Kampı'na, endokronologlar, beslenme uzmanları,  hemşireler, psikiyatrlar ve değişik üniversitelerin hocalarını davet ediyoruz.  Çünkü hastalarımız değişik sesler ve fikirler duysun, Türkiye'nin değişik  yerlerindeki uygulamaları görsün istiyoruz” dedi. Amaçlarının, bireyin kendi kendine yaşamasını ve herhangi zor durumda  kaldığında ne yapması gerektiğine karar verebilmesini sağlamak olduğuna işaret  eden Yetkin, şunları söyledi: “Hasta, sabah kalktığı andan itibaren, hangi yemeği yerse şekeri ne  kadar yükselir, hangi gıdayı tüketmesi gerekir, hangi egzersizi yaparsa bu  egzersizden ne kadar kan şekeri düşer. Günlük yaşamın içerisinde yaşadığı  zorlukların hepsini hastaya tek tek gösteriyoruz. İlk 3 gün beslenme uzmanlarımız  çok yoğun şekilde bu kişilere beslenme eğitimleri veriyor. Karbonhidrat, protein,  yağ nedir, onlara öğretiyoruz. Sonra kişileri kendi halinde özgür bırakıp,  yaptıkları hataları kendileriyle paylaşıyoruz. Son gün de başarılarından dolayı  onları kutluyoruz.”

DİYABET PARLAMENTOSU Yetkin, diyabete harcanan maddi kaynakların yüksek olduğuna işaret  ederek, Sağlık Bakanlığı bütçesinin yüzde 11'ni diyabet için ayırdığını söyledi.

Diyabet hastaları için son 3 yıldır, “Diyabet Parlamentosu” etkinliği  düzenlendiğini de anlatan Yetkin, bu yılki toplantının TBMM'de yapılacağını  söyledi. Yetkin, “Amacımız, herhangi bir günde yan yana gelemeyen ama sorunu  ortak insanların bir şekilde bir araya getirilmesi, sorunların tartışılması ve  çözüm yollarının araştırılmasıdır” diye konuştu. “BAŞKENTLİLERİN YÜZDE 41,5'İ DİYABETLİ” Ankara'da yapılan bir araştırmanın, gizli şeker oranının yüzde 41,5  olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Yetkin, önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin  yarısının şeker hastası olacağını ileri sürdü. Yetkin, “Tehlike çok büyük. Türkiye'deki diyabet hastalığı beslenmeden,  aktif yaşayamamaktan ve egzersiz yapamamaktan kaynaklanıyor. Bu yüzden  Türkiye'deki rakamlar giderek artıyor ve artacak” değerlendirmesinde bulundu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al