Deprem Travma Psikolojisi

ŞEHİRDE YAŞAMAK İÇİN...

ŞEHİRDE YAŞAMAK İÇİN...

A.A

Köyde büyümüş kızların, köyden kurtulmak ve şehirlerde yaşamak amacıyla evlendikleri ortaya çıktı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat  Fakültesi Coğrafya Bölümü'nce yapılan bir araştırmanın, köyde büyümüş ve evlilik çağına gelmiş  kızların köyden kurtulmak ve hayatlarının geri kalan bölümünü şehirlerde geçirmek amacıyla evlilik yaptıklarını ortaya koyduğu bildirildi.

OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet  Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun'a bağlı köyleri kapsayan ve göç  olgusuyla ilgili bir çalışmada, genç kızların evlilik yoluyla köyden göç  etmeleriyle ilgili de veri toplandığını belirtti.

Sözkonusu çalışmada elde edilen verilerin, genç kızların kırsal hayat  tarzı yerine kentsel hayat tarzını tercih etmeleri sonucu, bilerek veya  bilmeyerek sırf köyden kurtulmak ve göç etmiş olmak için evlilik kurumunu bir göç  aracı olarak kullandıklarını ortaya koyduğunu anlatan Yılmaz, araştırma  kapsamındaki yerleşim birimlerinde evlenen genç kızların sadece yüzde 18'inin  gelin olarak bulunduğu köyde kaldığını, yüzde 82'sinin ise kentlere gelin olarak  gittiğinin belirlendiğini kaydetti.

Genç kızların evleneceği kişiyi, "kendisini köyden kurtaracak bir kişi"  olarak gördüğünü vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Köyde doğup büyüyen genç kızlar, köyde kaldıkları takdirde anneleri  gibi sabah erkenden kalkacak inekleri sağacak, yazın onları meraya salacak, kış  mevsiminde ahırlarda yemlerini verecek, sonra ev işlerini yapacak, bağ bahçe  işlerini sürdürecek, su taşıyacak, yakacak temin edecek, çocuk büyütecek,  ücretsiz aile isçisi olarak yaptığı bu isler karşılığında belli bir geliri  olmayacak. Her zaman eşi veya onun ailesine muhtaç olacak. Kendisinden önce  İstanbul'a gelin gitmiş arkadaşlarına veya ablalarına baktığında ise gördüğü  manzara çok daha farklı. Tüm bu süreci göz önüne alan köydeki genç kızlar, köyden  birisiyle kesinlikle evlenmeyi düşünmemektedir. Bu nedenle de kendisini köyden  kurtaracak birinin evlilik teklifine evet demektedir."

Bu kararda, köylerdeki eğitim sürecine katılımın artması, televizyon,  genç kızların kırsal kesimin dışında kalan dünyadan daha fazla haberdar olmaları  gibi etkenlerin de katkı sağladığını belirten Yılmaz, "Köylerdeki eğitim  sürecine katılımın artması, televizyonun etkisi ve dünyadan daha fazla haberdar  olmaları genç kızları kır ile kent arasında bir tercihe zorlamış, bu durum  onların kentler lehine karar vermeleri sonucunu doğurmuştur" dedi.

Yılmaz, genç kızların kentlere göç etmek istemelerinin en temel  nedenlerinden birinin arzu ettikleri tüketim mallarına özgürce sahip olma ve  kullanabilme isteğinin de önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca "çocuklarını daha iyi okullara gönderebilme, onları ancak kentte  okutup adam edebileceğini düşünme, kentlerin köylerden daha yüksek yaşam  standardına sahip olması" gibi nedenlerin de köyden ayrılmalarda önemli  etkenlerden olduğu belirten Yılmaz, yaptıkları çalışmanın tüm bunları ortaya  koyduğunu söyledi.

Cevdet, yaklaşık bir yıl süren araştırmada, bölümde okuyup kırsaldaki  evlerinde yaşayan öğrencilerden anketör olarak faydalanıldığını da bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al