Şehir trafiği astım riskini artırıyor

Şehir trafiğine yakın büyüyen kent çocuklarında astım riskinin yüzde on dört oranında daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Şehir trafiği astım riskini artırıyor

Şehir trafiğine yakın büyüyen kent çocuklarında astım riskinin yüzde on dört oranında daha yüksek olduğu anlaşıldı.

astim_cocukBu risk pasif içicilikteki riskle aynı yükseklikte diyor on Avrupa ülkesinde araştıran bilim insanları. Araştırma ince toz ve azot oksidin akut semptomları güçlendirmekle kalmayıp, astımın oluşumunu da tetiklediğni gösterdi diyor bilim insanları. Kentte yaşayanlar trafiğe de katlanmak zorunda kalırlar. Dar sokaklarda özellikle de işlek sokaklarda çok fazla gürültü, egzoz ve ince toz vardır. Son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar, azot oksit, ozon ve ince tozun sağlığa zarar verdiğini ve kronik hastalıkları kötüleştirdiğini göstermiştir.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Buna göre daha uzun süre yoğun miktarda bu zararlı maddelerle temas halinde bulunan astımlı çocuklarda nöbetler daha ağır geçiyor. Kalp-dolaşım hastaları ise akut şikâyetler yüzünden daha uzun süre hastanede tedavi edilmek zorunda kalıyorlar. Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) bu yüzden bir yılda solunan ince toz miktarının metreküp başına 20 mikrogramı aşmaması gerektiğini açıkladı. Avrupa Birliği’nde bu sınır metreküp başına 40 mikrogram ama ne var ki nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bu sınır düzenli olarak aşılıyor. Araştırma çerçevesinde aralarında Brüksel, Roma, Barselona, Viyana ve Stockholm’un da yer aldığı on büyük Avrupa kenti incelenmiş. Değerlendirmeler bu kentlerdeki 3200 astım vakasının büyük bir olasılıkla sadece trafiğe bağlı olarak ortaya çıkan zarar maddelerle meydana geldiğini gösteriyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al