Deprem Travma Psikolojisi

SEBZELERLE HAYAT BULUN

SEBZELERLE HAYAT BULUN

MİLLİYET

Ne şanslıyız ki, dört mevsimi yaşadığımız bir ülkede, her mevsimin sunduğu lezzetlerden faydalanabiliyoruz..

 


Yazın fasulyeden domatese, çilekten eriğe, kışın kerevizden lahanaya, pancardan portakala, zengin çeşit ve bol miktarda istediğimiz meyve ve sebzeyle nefis lezzetler hazırlayabiliyoruz...

BALKABAĞI

Amerikalıların Şükran Günü ve Cadılar Bayramı’nın yegane sebzesi balkabağı, kimilerinin bahçesine saksı olur, kimilerinin salonunun baş köşesinde vazo ya da şamdan olarak yer alır. Çocuklar için ise okullarda çeşitli figürlerleeğlence olur. Peki ya besin olarak…

En çok tatlısıyla damaklarda tatlanır. Balkabağı kabak ailesinin kuzeni olup, ne tam bir sebze ne tam bir meyvedir.

Ekim ayında tezgahlarda yerini alan, yılbaşına doğru zirve yapan balkabağı, bahar aylarına kadar tüketilebilir. Anadolu’da çeşitli yemeklerde de kullanılan balkabağı, çorba, tart, kızartma, börek, püre hatta hayal gücünüzün elverdiği sebzelerle ızgarada pişirilebilir, et ve tavuk yemekleriyle çeşitlendirilebilir.

Balkabağının tohumları tıpkı ay çekirdeği gibidir. Çekirdekler balkabağının içindeki yumuşak turuncu meyveden çıkarılır. Tuzlu bir sosla kaplanır ve uzun süre düşük sıcaklığa ayarlı fırında pişirilerek ayçekirdeği gibi yenilebilir. Potasyum, magnezyum, demir ve çinko deposudur. Bir gram balkabağı çekirdeğinde bulunan protein bir bardak sütle eşdeğerdir.

PANCAR

Bordo rengin en güzel tonuyla sofralarımızda yerini alan pancar kökü etli bitki türlerindendir. Eti lezzetli ve fazlasıyla kırmızı olan pancar, sebze olarak tüketilmektedir.

Şeker, vitaminler ve kalsiyum açısından zengin olan pancar, çiğ olarak yenildiği gibi, pişirildikten sonra genellikle soğuk (ordövr olarak), bazen de sıcak (genellikle av etleriyle birlikte garnitür ya da çorbalarda) servis edilir.

Pancarı pişirme işlemi yaklaşık 2 saati bulur. Sirke dolu kavanozlarda muhafaza edilebilen pancardan genellikle salata ve çorba yapımında yararlanılır.

Biz bu ay iki farklı tarifte pancarı kullandık. Pancarın muhteşem bir lezzet kattığı keki denerken, pancardan hazırlayacağınız yumurtalı püre ile leziz bir ordövr hazırlayabilirsiniz.

BROKOLİ

Brokoli son yıllarda geleneksel sebzelerimizin arasında yerini aldı. Lahana ailesinin bir üyesi olan brokoli, karalahana ile yakın akraba olarak nitelendiriliyor. Anti kanser etkisi olduğu söylenen brokoliyi buharda haşlayıp mutfak robotundan geçirerek buzdolabı poşetine alıp derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bebeğinizin çorbası için ideal bir besin kaynağı.
Brokoliyi yemek için 4 neden

1. Mide rahatsızlıklarına, özellikle ülsere iyi geldiği biliniyor.

2. Katarakt önleyici olduğu düşünülüyor. Haftada iki kereden fazla brokoli yiyen kişilerde katarakt riskinin ayda birden az tüketenlere oranla yüzde 23 daha düşük olduğu görülmüş.

3. C vitamini ve kalsiyum bakımından çok zengin. Pişmiş 250 gram brokoli içerdiği 74 gram kalsiyum ve 123 miligram C vitamini nedeniyle kemikleri güçlendiriyor.

4. Hamileler mutlaka brokoli yemeli. 250 miligram brokoli hamileler için çok önemli olan 94 gr mikrogram folik asit içeriyor.

LAHANA

Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, tarla şalgamı ve alabaş, beyaz, kırmızı ya da kara topbaş lahana. Üretilmesi ve seçilerek ayıklanması sayesinde değişik sebzelerin doğmasına sebep olan lezzet. Yemeği ve çorbası yapılan beyaz lahana en yaygın olanı. Turşusu ise yaz kış sofraların vazgeçilmezi.

Yemeği, çorbası, salatası, turşusu, dolması, kavurması yapılan beyaz lahanaya salatalarda kırmızı lahana eşlik ediyor.

Vitamin değeri bakımından besleyici olan, özellikle de son yıllarda anti selülit tedavisi ve zayıflamada etkili olduğu bilinen lahana ile sağlık ve lezzeti birleştirebilirsiniz. Lahana karbonhidrat, protein,kalsiyum ve vitaminler bakımından çok besleyici bir sebze.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al