SBS ÇOCUKLARI KÖTÜ ETKİLİYOR

SBS ÇOCUKLARI KÖTÜ ETKİLİYOR

A.A

Türk Psikolojik Derneği açıklamasında, ortaöğretim kurumlarına yönelik Seviye Belirleme Sınavları'nın kaldırılması istendi.


Açıklamada, sınav odaklı bir eğitim-öğretim sisteminin, ilköğretimin amaçlarının gerçekleştirilmesinde önemli bir engel olduğu savunuldu.

SBS ile öğrencilerin güçlü ve zayıf olduğu alanların ortaya çıkarılarak buna yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğine de işaret edilen açıklamada, mevcut uygulamada SBS sonuçlarıyla üst öğrenim kurumlarına ne kadar çocuk yerleştirildiğine bakılarak okullar arasında yapay bir sıralamaya gidildiği bildirildi.

AÇIKLAMADA ŞU GÖRÜŞLERE YER VERİLDİ:

“Temel eğitimin amacı, “eleme” değil “kazan-kazan” olmalıdır. Sınav odaklı eleme sisteminde ise bazı çocuklar kazanırken, çoğu çocuk bu sistemle kaybeden konumunda kalmaktadır.

Son 30 yılda yapısal bir düzenlemede bulunulmamıştır, sadece eğitimin farklı kademelerindeki öğrenci akışı sınavlarla düzenlenmeye çalışılmıştır. Uzun vadeli politika oluşturulmak yerine her güçlük sınavlarla aşılmaya çalışılmıştır. Bu durum, kolaycı ve sorumluluk almaktan uzaktan bir anlayışın ürünüdür.

SBS'yi kaldıralım, çocukların mutluluğu kalsın.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al