Sayılarda engel tanımıyor

Faturaların toplamını zihninden hesaplayarak çevresindekileri şaşırtıyor.

Sayılarda engel tanımıyor

Faturaların toplamını zihninden hesaplayarak çevresindekileri şaşırtıyor.

Yıllar önce  vergi iadesi zarfı dolduran müdürünün hesap makinesiyle hesaplayamadığı  faturaların toplamını zihninden hesaplayarak yeteneğini keşfeden görme engelli  Ersin Çimen, sayılarla yaptığı gösterilerle çevresindekileri şaşırtıyor. Doğuştan görme engelli olan ilkokul mezunu Çimen, Kayseri Büyükşehir  Belediyesi Konservatuvarı'nda 14 yıl hem eğitmenlik hem de idarecilik yaptı.

BEYNİNİZİ ÇALIŞTIRMANIN YOLLARI

Çoğu kişinin hesap makinesiyle yapabildiği hesaplamaları küçük yaşlardan  itibaren zihninden yapabilen Çimen, iki basamaklı sayıların katlarını saniye  aralıklarıyla saymanın yanı sıra sayılarla farklı zihinsel hesaplamalar  yapabiliyor. Çimen,  yeteneğinin ulaştığı noktayı  yıllar önce yaşadığı bir olay sonucu fark ettiğini anlattı. Daha önce de hesap makinesiyle yapılan pek çok işlemi zihinden yaptığını  belirten Çimen, “Eskiden vergi iadesi zarfları doldurulurdu. Bir gün müdürüm  vergi iadesi için 63 faturanın tutarını hesap makinesiyle toplamaya çalışıyor,  işin içinden çıkamıyordu. Ben 63 faturanın toplam tutarını zihnimden hesapladım.  Şaka yaptığımı sandı, makineden hesaplayıp sağlamasını yapınca şaşırdı. Bu boyuta  ulaştığımı ben de o zaman fark ettim” diye konuştu.

“MİLYONLA MİLYONU ÇARPMAKTAN SÖZ EDİYORUM” Sayılarla dünya rekoru kırmayı planladığını ve bu yönde çalışmalar  yaptığını ifade eden Çimen, şöyle devam etti:

“Abaküs yardımıyla görerek büyük sayıları birbiriyle çarpan var. Ben  tamamen zihinsel hiçbir materyal kullanmadan iki basamaklılarda saniyelik çarpma  yapıyorum. Bu konuda zaten rakip tanımıyorum. Yıllar önce biri 5 haneli iki  sayıyı birbiriyle çarpmıştı. Ben çıtayı yükselttim, 7 haneli iki sayıyı  çarpacağım. Milyonla milyonu çarpmaktan söz ediyorum. Son günlerde dört kez  deneme yaptım. İyi gidiyorum ancak süreyi kısaltmaya çalışıyorum.” Çimen, yeteneğini özel bir televizyon kanalında yayınlanan yarışma  programında sergilediğini vurgulayarak, “Yarışmanın ilerleyen aşamalarında hesap  makinelerini sahnede intihar ettireceğim. 7 basamaklı iki sayıyı kısa sürede  zihinden çarparak Guinness'e girmeye çalışacağım” dedi.

“BEŞİKTAŞ'IN SON 32 YILI HAFIZASINDA

Aynı zamanda koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğunu dile getiren Çimen,  şunları kaydetti: “Beşiktaşlılık benim için bir yaşam biçimi. Takımın son 32 yılına skor  ve takip anlamında hakimim. Beşiktaş'ı yaşıyorum. Aklım ermeye başladığından bu  yana Beşiktaşlıyım. Takım o zamanlar ligde pek de iyi bir yerde değildi. Maçları  dinlerken siyah beyaz formaya sahip olduğunu öğrendim. Benim için siyah ve beyaz  hayatın kendisi. Zıtlıklarla dolu bir yaşam sürüyoruz. Bir yanda pozitiflik bir  yanda negatiflik var. Beşiktaşlılık benim için bu yüzden bir felsefe. Beşiktaş'ın  1980'den bu yana yaptığı tüm maçları, sezonu, maç sonucu, atılan goller, golleri  kimin attığını ve dakikası ile anlatabiliyorum.” Çimen, 38 yıldır bağlama da çaldığı dile getirerek, Beşiktaş için bir  şarkı yazdığını, eğer katıldığı yarışma programında finale kalırsa bir müzik  albümü yapmayı planladığını sözlerine ekledi. A.A    
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al