Şarkı söyleyerek yabancı dil öğrenmek kolay

Macarca zor öğrenilen dillerden birisidir. İngiliz bilim insanları zor metinleri şarkı gibi okuyarak öğrenmenin daha kolay olduğu sonucuna vardı.

Şarkı söyleyerek yabancı dil öğrenmek kolay

Macarca zor öğrenilen dillerden birisidir. İngiliz bilim insanları zor metinleri şarkı gibi okuyarak öğrenmenin daha kolay olduğu sonucuna vardı.

sarkisoylemekGermen ve Latin dilleriyle karşılaştırıldığında Macarca’nın tamamen farklı bir yapıya ve farklı tonlamaya sahip olduğunu görürüz diyor müzik araştırmacısı Kader M.Ludke (Edinburgh Üniversitesi). Araştırma çerçevesinde İngilizce konuşan katılımcılara Macarca cümleler dinletilmiş. Bir grup duyduklarını aynen tekrarlarken, diğer grup şarkı gibi okumuş. Bu şekilde ikinci grubun daha başarılı olduğu görülmüş. Şarkı gibi tekrarlanan cümleler, hatasız olarak tekrarlandığı gibi ayrıca daha uzun süre akılda tutulmuş. Ludke ve ekibi yeni deneylerin, duyulanları şarkı şeklinde tekrarlamanın öğrenmede kolaylık getirdiğinin kanıtı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte bir melodinin ilave ipucu verip vermediği ve yabancı dildeki sözcüklerin ve cümlelerin daha kolay hatırlanmasına yardımcı olup olmadığını kesin olarak söyleyemiyor araştırmacılar henüz. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al