Kalp habercisi mi

Göz kapaklarındaki sarı çizgiler kalp krizi ya da başka hastalıkların göstergesi olabilir.

Kalp habercisi mi
Göz kapaklarındaki sarı çizgiler kalp krizi ya da başka hastalıkların göstergesi olabilir. Haber2Danimarkalı uzmanlar, “ksantelazma” (göz kapağı derisindeki kabarıklık  ya da sarı renkli lekeler) hastalarının kalp krizi geçirme riskinin normal  insanlara göre yüzde 48 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Tıp dergisi BMJ'nin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, çoğunlukla  kolesterol probleminden kaynaklanan ksantelazmanın, vücudun çeşitli  bölgelerindeki yağlanma artışına işaret edebileceği belirtildi. Danimarka'daki Herlev Hastanesi'nden uzmanların yürüttüğü araştırma  kapsamında, yüzde 4,4'ü ksantelazma hastası olan 12 bin 745 kişi 1970'li  yıllardan itibaren izlenmeye başlandı. Araştırmanın başlangıcından bu yana geçen  otuz yılın sonunda, bu kişilerin bin 872'sinin kalp krizi geçirdiği, 3 bin  699'unun kalp hastalığına yakalandığı, 8 bin 507'sinin ise öldüğü tespit edildi. Veriler, göz çevrelerinde sarı izler taşıyan kişilerin en yüksek riskle  karşı karşıya olduğuna da işaret ediyordu. Göz kapaklarında sarı lekeler bulunan  katılımcıların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 48 daha fazla olduğunun  gözlendiğini belirten uzmanlar, bu kişilerin bir kalp hastalığına yakalanmış olma  ihtimalinin yüzde 39 daha fazla, ölmüş olma ihtimalinin ise yüzde 14 daha fazla  olduğunu kaydetti. Ksantelazma hastalarının, vücutlarında kolesterol depolamaya daha yatkın  olduğunu belirten uzmanlar, önümüzdeki 10 yıl içinde ksantelazma hastası her 5  kadın ya da erkekten birinin kalp hastalığına yakalanma olasılığının bulunduğunu  vurguladı. Araştırmacılar, söz konusu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve  kötü kolesterolü düşürmek için tedavi olmaları önerisinde de bulundu. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al