Deprem Travma Psikolojisi

Şanslı rakamlara ilham veren felaketler

Bangkok'taki işlek bir yolun köşesinde, trafik kazasında ölenlerin anısına yapılmış bir mabet olan 100 Ceset Ağacı bulunuyor.

Şanslı rakamlara ilham veren felaketler

Bangkok'taki işlek bir yolun köşesinde, trafik kazasında ölenlerin anısına yapılmış bir mabet olan 100 Ceset Ağacı bulunuyor.

sansliİnsanlar ağacın içinde yaşadığına inandıkları ruhlarla iletişime geçmek için Tayland'ın dört bir yanından buraya geliyor. Lotoda çıkacak şanslı rakamları da bulmaya gelenler var. Taksi şoförü Kriengsak Konart, "Ağaca bir dilek astım ve numaraların rüyamda görünmesini diledim" diyor. 45 rakamının rüyasında göründüğünü ve bu rakamın varyasyonlarını oynadığını söylüyor. "Kazandım" diyor. Taylandlıların çoğu, felaketlerin şans getirebileceğini ve trajedinin kazanan numaralarla ilgili yol gösteren güçlü ruhları ortaya çıkarabileceğine inanıyor. Haberlerde korkunç kazalara karışan arabaların plaka numaralarına yer veriliyor. Talih oyunlarına meraklı olanlar, kazanın gerçekleştiği otoyolun numarasını not ediyor, kaç kişinin öldüğünü hesaplıyor ve rakamları oynuyor. Hiçbir şey talih oyunlarına ilham kaynağı olamayacak kadar korkunç değil. Uçak kazaları ve soykırımlar bile. Tayland'ın yasadışı olan ama göz yumulan lotosu için rakam arayışı, adeta milli bir saplantıya dönüştü. Ayda iki kere yapılan loto çekilişinde, kazananı belirlemek için numaraların olduğu plastik toplar kullanılıyor. İnsanlar rüyalarında gördükleri rakamları, film yı ldızlarının kaldı k lar ı otel odalar ının numaralarını ya da başbakanın doğum gününü kuponlarına yazıyor. Ancak çoğu kişi, en şanslı rakamların güçlü hayaletlerden, korkunç acılara ve çilelere katlanmış olanlardan geldiğine inanıyor. Ülkenin en ünlü hayaleti, Bangkok'un güneydoğusunda anısına bir mabet yapılmış olan Mae Nak. Tayland efsanelerine göre Mae Mak, doğum sırasında hayatında kaybetmiş. 72 yaşındaki falcı Paan Padthong, "Şanslı biriyseniz, tek yapmanız gereken mabede adımınızı atmak. Anında rakamları görmeye başlayacaksınız" diyor. Çoğu ülke gibi Tayland'ın da devlet destekli bir lotosu var ancak korsan loto çok daha popüler. Bu lotoyu nüfusun üçte biri oynuyor çünkü kazanma ihtimali daha yüksek, yani 100'de 1. Resmi ikramiye tutarı ise çok daha yüksek ama kazanma ihtimali sadece 1 milyonda 1. Gayri resmi loto çekilişleri, Tayland'ın korsan ekonomisinin bir parçası. Loto aynı zamanda büyük bir yolsuzluk kaynağı: Lotoyla ilgili araştırmalar yürüten Noppanant Wannathepsakul, polisin her yıl rüşvet ve koruma parası adı altında 11 milyon baht, yani 362 milyon dolar aldığını tahmin ediyor. Bu gizli anlaşmanın en çarpıcı örneği, Tayland lotosunun 19'uncü yüzyıldaki öncülerinden biri olan Yee Hoh Kong'un bir zamanlar yaşadığı Çin mahallesindeki bir tapınak. Numaralarla ilgili tavsiye almak için gelinen en popüler yerlerden biri olan tapınak, bir polis karakolunun dördüncü katında. Polis polis memuru Thassana Pleuangcharoen, "Buraya çok az kişi suç ihbarı için gelir. Çoğu tapınak için geliyor" diyor. THE NEW YORK TIMES
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al