Sanal dünyaların şaşırtıcı iyileştirme gücü

Kanada’nın Montreal kentinde oluşturulan sanal dünyalarla, travma geçiren çocukların korkuları ve acıları hafifletilecek.

Sanal dünyaların şaşırtıcı iyileştirme gücü
Paylaş:

Kanada’nın Montreal kentinde oluşturulan sanal dünyalarla, travma geçiren çocukların korkuları ve acıları hafifletilecek.

Haber5Sainte-Justine Hastanesi’nden Patrick Dube, yanık ağrıları çeken bir çocuğun sanal bir kutup dünyasına gönderilmesiyle ağrılarının azalabileceğini söylüyor. Bilişsel yanılsamaların ağrının algılanmasında etkili olduğu zaten biliniyordu diyen Dube, ağır yanık yaraları bulunan bir çocuğun zihnini uyararak, bir buz kütlesiyle çevrili olduğu hissi yaratılıp, ağrısının dindirilebileceğine inanıyor. Ve küçük yaştaki bir hastaya üçboyutlu resimlerle evdeki odası yaratılarak, hastanede olduğu unutturulabilir.

SANAL BAĞIMLILIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

Araştırma ekibi Quebec’teki Sanat ve Teknoloji Topluluğu’nun merkezi olan Satosphere’de çalışıyor. Buradaki 18m çapındaki kubbede, 360 derecelik projeksiyon gösterileri yapılabiliyor. Satosphere’de insanları yapay bir dünyada sanal gerçekliğe götürecek sanal gerçeklik teknolojileriyle çalışıyor bilimciler: Çeşitli projeksiyonlarla sadece dört duvarlı değil eşyalarıyla birlikte yeni mekânlar yaratılabilmekte. Bu yöntemi tıbbi amaçlar için test edebilmek için uzmanlar Satosphere alanına yapay bir hastane odası da kurmuş. Bir amaç da, tıbbi araç gereçlerin sanal değişimle, zararsız hayali oyuncaklara dönüştürülmesi. Mesela bir araştırmacının küçük kızı bir şırıngayı, bir rokete dönüştürmüş. Bu olay teknik olarak bir bilgisayara bağlı video kamera ve iki ekranla mümkün oluyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ