Salgın hastalık gibi ilerliyor

Obezite Türkiye’de salgın hastalık gibi ilerliyor.

Salgın hastalık gibi ilerliyor
Paylaş:

Obezite Türkiye’de salgın hastalık gibi ilerliyor.

obeziteGelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sağlık sorunlarının başında gelen obezite, Türkiye için de önemli bir tehdit. Ülkemizdeki durumun her geçen yıl daha kötüye gittiğini belirten Genel Cerrah Prof. Umut Barbaros, tabloyu “salgın hastalık gibi ilerliyor” şeklinde özetliyor.

GELECEĞİN SORUNU YAŞLILIK VE OBEZİTE OLACAK

ÇOCUKLARDA OBEZİTE NEDEN ARTIYOR?

Türkiye’de hızla artan obezite kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor. Kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkileyen obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, kanser ve uyku apne sendromu gibi çok sayıda önemli sağlık sorunun da nedenleri arasında sayılıyor ve insan ömrünü kısaltıyor. “Obezite farklı hastalıklara neden olan ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Kansere bağlı ölümler ve kanser artışı, obeziteye paraleldir” diyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Umut Barbaros, özellikle erkeklerde kolon, kadınlarda ise meme kanseri oranlarının obeziteyle anlamlı derecede arttığını söylüyor.

EN ÖNEMLİ NEDEN YAŞAM TARZI

Obezite nedenlerini günümüzün hızlı yaşam koşullarına bağlayan Barbaros, bunları; - “Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı, - Hareketsiz yaşam, - Genetik etkenler, hormonal ve metabolik etkiler, - Psikolojik nedenler, - Zararlı alışkanlıklar, sigara ve alkol tüketimi, - Kullanılan bazı ilaçlar, - Hamilelik sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler, - Bilinçsizce yapılan diyetler” şeklinde sıralıyor. NTV