SAĞLIKSIZ YAŞIYORUZ

SAĞLIKSIZ YAŞIYORUZ

Milliyet

Ortalama ömür uzasa da günümüz insanı 30 yıl önce doğanlara göre daha sağlıksız! İşte detaylar.

 


ABD’nin Güney California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeni kuşağı 30 yıl öncesine göre daha uzun ama daha sağlıksız bir hayat bekliyor. Araştırmacılar, yeni jenerasyonda uzun dönemli hastalık ve güçten düşme dönemlerinin ortalama bir yıl uzayacağını öngörüyor. Buna göre, 1981 doğumlu erkekler-de ortalama 12 yıl olan güçsüzlük dönemi, 2007 doğumlu erkeklerde 13 yıla uzayacak.

Süre artıyor


Kadınlarda ise, bu sürenin 16’dan 17 yıla çıkması bekleniyor. 1981’li erkeklerde sağlık sorunlarıyla geçecek 6 yıla  karşılık, 2007’li  erkekler de bu   rakam  8 yıl olacak. Kadınların sorun yaşadığı ortalama 10’dan 11   yıla çıkacak.

FARK KALMIYOR

UZMANLAR, kadınların erkeklere göre daha uzun yaşama avantajını da kaybettiklerini ifade ediyor. 1998’de 20 yaşında bir  erkeğin önünde kanser, diyabet ve kalp hastalıkları görmeden yaşayacağı   45 yıl varken, 2006’ya   kadar bu sürenin 43 yıla düştüğü kaydedildi. Genç kadınlar için ise, sağlıklı yaşayacakları dönem 49 yıldan 48 yıla indi.

Yaşama beklentisi

Araştırmayı yürüten-lerden Eilleen Crimmis, tıptaki ilerlemelerin uzun yaşama beklentilerini artırdığını,  hastalıklara rağmen hayatta kalan insan sayısının arttığını  söyledi. Crimmis, özellikle diyabet, tansiyon, kolestrol ve obezite hastalıkları oranlarının kuşaktan kuşağa arttığına dikkat çekti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al