SAĞLIKLI TATİLİN PÜF NOKTALARI

SAĞLIKLI TATİLİN PÜF NOKTALARI

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Tatil fikrinin oluşmasından tatilin sonuçlanmasına kadar kişinin birçok olumsuzluğa muhatap olabileceğinin altını çizen uzmanlar buna hazırlıklı olun uyarısında bulunuyor.

 


Yoğun bir çalışma yılının ardından bugünlerde hemen herkeste tatil heyecanı yaşanıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Öncelikle bir durum değerlendirmesi yapılmalıdır diyen Dr. Sabri Burhanoğlu, tatilin cinsinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kişi memlekete gidip aile ziyareti mi, sağlık turizmi mi, inanç turizmi mi, deniz-güneş-kum turizmi mi ya da yeni keşifler de mi bulunmak istiyor, hangisini istediğine karar vermesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Yaz aylarına girdiğimiz bugünler, tatil telaşının yoğunlaştığı dönemlerdir. Tatil çoğu kişi için oldukça önemli olmakla birlikte herkesin tatilden anladığı şey de farklı olabilmekte. Kimisi için tatil sadece işe gitmemek olurken kimisi için ise yenidünyalara yelken açmak anlamı taşımaktadır diyor NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Sabri Burhanoğlu…

Tatilin sadece işten kaçmak değil ruhsal arınma olarak da algılandığını ifade eden Dr. Burhanoğlu, son zamanlarda dilimize “tatilim geldi” şeklinde yerleşmeye başlayan sıkıntılardan kaçış sürecinin iyi yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu söylüyor. Dr. Sabri Burhanoğlu;

TATİL BİR KAÇIŞ MI?

“Sanayi toplumuna geçilmesi ile birlikte kırsaldan kente göçün getirdiği yalnızlaşma duygusu, işyerinde veya okulda yaşanan stres bu kaçış isteğini tetiklemektedir. Seyahat acenteleri ve medya da reklam ve pazarlama çalışmalarıyla buna katkıda bulunmaktadır. Tatil sadece dinlenme, hafifleme değil aynı zamanda sosyal statüyü de belirleyen bir tüketim materyali haline gelmiştir.

Bunun ışığında tatil insanların gözünde “bir tatile çıksam bütün sıkıntılarım geçer” tarzında beklentiler yaratmaktadır. Ne yazık ki bu beklentiler çoğu zaman karşılanamamakta hatta kişiler tatil öncesinden bile daha kötü bir konuma gelmektedir.  Bunun için dikkat edilmesi gereken bir dizi öneri ve önlem mevcuttur.

TATİL ÖNCESİNDE KARAR VERİN

Önce bir durum değerlendirmesi yapın. Tatil cinsini belirleyin. Memlekete gidip aile ziyareti, sağlık turizmi, inanç turizmi, deniz-güneş-kum turizmi ya da yeni keşifler… Hangisini istediğinize karar verin. Uzun bir tatil varsa birden fazlasını yapabilirsiniz ancak yoğun bir program oluşabilecek aksaklıkların sayısını arttıracaktır.

Tatil şekline karar verirken sizin için uygun olmayacak maceralardan kaçınmalısınız. Aşırı temizlik, titizlikle karakterize bir rahatsızlığınız veya herhangi bir hayvan fobisi varsa çıkacağınız bir doğa tatili sizin için işkenceye dönüşebilir.

Aşırı duygusal insanlar veya duygu durum bozukluğu olanlar için inanç turizmi bazen duygu durum dalgalanmaları oluşturabilmektedir.  Bungee jumping, yamaç paraşütü, parasailing gibi aktiviteler panik benzeri anksiyete bozukluklarını başlatabilmekte veya olanı kötüleştirebilmektedir. 

TATİL DEYİP İLAÇLARINIZI BIRAKMAYIN


Tatilin insan psikolojisine birçok faydası olmakla birlikte özellikle  ruhsal rahatsızlıklarda birincil tedavi amacı olarak görülmemelidir. Sık yapılan yanlışlardan biri depresyon, anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar nedeniyle tedavi gören kimselerin “tatil nasılsa en iyi ilaçtır” cinsinden düşüncelerle ilaçlarını bırakmalarıdır. 

YANINIZA YETERİNCE İLAÇ ALIN

Bu durum kötü bir tatile ve sonrası içinde birçok soruna neden olur. Böyle bir durumu olan kişiler tatile çıkarken yanlarına tatil boyunca yetecek kadar ilaç almaya dikkat etmelidir. Açık büfe konsepti ile aşırı yenilen yemeklerle alınan kilolar dolaylı olarak insan psikolojisine olumsuz anlamda yansırken, alkolün de aşırı miktarda tüketilmesi çeşitli tıbbı ve ruhsal sorunlara yol açabilir.

MALİYETİ ABARTMAYIN

Gecenin geç saatlerine kadar uyunmaması uykunun biyolojik ritmini bozmakta, bu bozukluğun düzenlenmesi bazen uzun zaman almaktadır. Tatil öncesinde ve tatil sırasında mali boyutta alınan yanlış kararlar da olumsuz etkiler bırakmaktadır. Harcanan para bazen kişinin bir yıl boyunca zor ödeyeceği meblağlara ulaşabilmekte bu durum da kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir.

SORUNLAR YAŞANABİLİR HAZIRLIKLI OLMAK GEREKİR


Aile ile çıkılan tatillerde çiftlerin tatil anlayışlarının farklı olmasından kaynaklanan sorunlar kimi zaman ciddi evlilik sorunlarına bile yol açabilmektedir.  Tatil düşüncesinin ortaya çıkmasından, tatilden dönüp işe başlamaya kadar geçen süreçte ortaya çıkması muhtemel birçok aksaklık gerginlik, tahammülsüzlük ve huzursuzluğa neden olabilir. Bunların yaşanmaması için insanın kendini iyi tanıması, beklentilerini sınırlaması ve sık yapılan yanlışları yapmamaya dikkat etmesi gerekmektedir.  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al