Deprem Travma Psikolojisi

Sağlıklı erişkin olmanın yolu

Okul çağında doğru beslenmenin sağlıklı erişkin yaşamın temellerini hazırlayacağını biliyor muydunuz?

Sağlıklı erişkin olmanın yolu

Okul çağında doğru beslenmenin sağlıklı erişkin yaşamın temellerini  hazırlayacağını biliyor muydunuz? Akdeniz Üniversitesi Tıp  Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji ve  Hepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Artan, okul çağında doğru  beslenmenin sağlıklı bir erişkin yaşamın temellerini hazırlayacağını belirterek,  “Çocukluk döneminde özellikle doymuş yağ oranı yüksek besinler alınması, erişkin  dönemde damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp, böbrek hastalıkları, kansere  eğilim ve obeziteye neden olabilir” dedi.

ÇOCUĞUNUZUN OKULDA BAŞARILI OLMASI İÇİN

Prof. Dr. Reha Artan, doğru beslenmenin  sağlıklı yaşam üzerindeki olumlu etkisine dikkati çekti. Sağlıklı beslenmenin  bebeklikte başladığını ve okul çağında devam ettiğini vurgulayan Artan, “Anne  sütüyle beslenen bebeklerin yaşam boyu sağlık sigortası edindiklerini söylesek  abartılı olmayacaktır” diye konuştu. Okul çağında doğru beslenmenin sağlıklı erişkin yaşamın temellerini  hazırlayacağına değinen Artan, “Çocukluk döneminde özellikle doymuş yağ oranı  yüksek besinler alınması erişkin dönemde damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp,  böbrek hastalıkları, kansere eğilim ve obeziteye neden olabilir” dedi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Artan, okul çağının kendine özgü özellikleri olduğunu belirterek, şöyle  konuştu: “Çocukların bağımsız beslenme alışkanlığı kazanmaları, ev dışında  geçirdikleri sürenin artması, arkadaşlarından, akranlarından etkilenmesi, grup  psikolojisi nedeniyle beslenme alışkanlıkları kökten değişiyor. Bu da bir takım  sorunları beraberinde getiriyor elbette. Örneğin daha tuzlu, yağdan, rafine  karbonhidratlardan, şekerlerden yoğun bir beslenme biçimine dönüşüyor. Bu dönemin  özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak, özellikle kemik gelişiminin  sürdüğü okul çağında yoğun kalsiyum gereksinimi söz konusu. Çocuk ve gençlerimiz  bir yetişkinden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyuyorlar. Günlük yaklaşık bin-bin  200 miligram kalsiyum almaları gerekiyor. Bu dönemde kalsiyumun yoğun bulunduğu  lor peyniri, süt, yoğurt ve diğer süt ürünlerini bolca tüketmelerini  öneriyoruz.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al