SAĞLIKLI BESLENME AYI

SAĞLIKLI BESLENME AYI

Milliyet

Her yıl Mart ayı Amerikan Diyetisyenler Derneği (ADA) tarafından sağlıklı beslenme ayı kabul ediliyor.

 


Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar anlatıyor:

Beslenmenin temel yaşlarda başladığı dolayısıyla çocukluk ve bebeklik dönemlerinde özellikle önemsenmesi gerektiği vurgulanarak okullarda da eğitim programları oluşturuluyor.

Henüz Türkiye’de oturmuş bir uygulama olmamasına rağmen uygulanan bu bilinçlenme programlarını Milliyet MOLFİX Bebek ve Çocuk kanalı aracılığı ile paylaşmak istiyorum.

Aslında anne ve babalar bu konuya çok önem veriyorlar.  Ülkemizde bazı okullarda çocukluk ve ergenlik beslenmesi, okul menülerinde çok dikkate alınmadan programlanmakta veya okul kantinlerinde satılan fast-food alışkanlıkları çocuklara cazip gelmekte.

Üzerinde önemle durulması gereken konu ise çocuğunuzun günlük ihtiyacı olan besinleri yeterli tüketip tüketmediği. Size bu konu ile ilgili daha önce yaptığım bir konuşmayı  anlatmak isterim.

Geçen gün 9 aylık bir bebeği olan danışanım telaşla beni aradı. “Ayşegül hn . kızımız 9 kg ve boyu 69 cm” dedi. “Ne güzel sağlıklı gidiyor maşallah” dediğimde , “Biz galiba bebeğimizi besleyemiyoruz, ek gıdalarını hiç yemiyor, kavanoz maması vermeye başladık ancak onuda tüketmiyor, bebeğim çok zayıf kaldı” şeklinde panik yapmıştı.

Aslında 1 yaşına gelen bir çocuğun 10 kg olmasının doğru olduğunu söylediğimde ise şaşkınlıkla emin olup olmadığımı sordu.

Bu verdiğim diyalogdan da anlaşılacağı üzere “bir dirhem et bi ayıp örter “ mantığını bırakarak, çocuğunuzu doğru gıdalardan çok miktarda değil yeterli miktarda tükettiğinden emin olduğunuz da beslenme problemine çözüm ürettiğinizi düşünebilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al