SAĞLIKLI BESLENME AYI

SAĞLIKLI BESLENME AYI

Milliyet

Her yıl Mart ayı Amerikan Diyetisyenler Derneği (ADA) tarafından sağlıklı beslenme ayı kabul ediliyor.

 


Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar anlatıyor:

Beslenmenin temel yaşlarda başladığı dolayısıyla çocukluk ve bebeklik dönemlerinde özellikle önemsenmesi gerektiği vurgulanarak okullarda da eğitim programları oluşturuluyor.

Henüz Türkiye’de oturmuş bir uygulama olmamasına rağmen uygulanan bu bilinçlenme programlarını Milliyet MOLFİX Bebek ve Çocuk kanalı aracılığı ile paylaşmak istiyorum.

Aslında anne ve babalar bu konuya çok önem veriyorlar.  Ülkemizde bazı okullarda çocukluk ve ergenlik beslenmesi, okul menülerinde çok dikkate alınmadan programlanmakta veya okul kantinlerinde satılan fast-food alışkanlıkları çocuklara cazip gelmekte.

Üzerinde önemle durulması gereken konu ise çocuğunuzun günlük ihtiyacı olan besinleri yeterli tüketip tüketmediği. Size bu konu ile ilgili daha önce yaptığım bir konuşmayı  anlatmak isterim.

Geçen gün 9 aylık bir bebeği olan danışanım telaşla beni aradı. “Ayşegül hn . kızımız 9 kg ve boyu 69 cm” dedi. “Ne güzel sağlıklı gidiyor maşallah” dediğimde , “Biz galiba bebeğimizi besleyemiyoruz, ek gıdalarını hiç yemiyor, kavanoz maması vermeye başladık ancak onuda tüketmiyor, bebeğim çok zayıf kaldı” şeklinde panik yapmıştı.

Aslında 1 yaşına gelen bir çocuğun 10 kg olmasının doğru olduğunu söylediğimde ise şaşkınlıkla emin olup olmadığımı sordu.

Bu verdiğim diyalogdan da anlaşılacağı üzere “bir dirhem et bi ayıp örter “ mantığını bırakarak, çocuğunuzu doğru gıdalardan çok miktarda değil yeterli miktarda tükettiğinden emin olduğunuz da beslenme problemine çözüm ürettiğinizi düşünebilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al