Deprem Travma Psikolojisi

Sağlıklı beslen her şeyden korun

Toplumda sağlıklı beslenme sağlanabildiğinde beslenme yetersizlikleri nedeniyle oluşan sağlık sorunlarının yanı sıra şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, inme ve kanserden korunmanın da bir ölçüde sağlanmış olacağı belirtildi.

Sağlıklı beslen her şeyden korun

Toplumda sağlıklı beslenme sağlanabildiğinde beslenme yetersizlikleri nedeniyle oluşan sağlık sorunlarının yanı sıra şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, inme ve kanserden korunmanın da bir ölçüde sağlanmış olacağı belirtildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı beslenmenin yeterli ve dengeli beslenme anlamına geldiği, yetersiz ve dengesiz beslenmenin (malnütrisyon) yaratacağı sorunları önlediği ifade edildi.

saglikliyasamToplumda sağlıklı beslenme sağlanabildiğinde beslenme yetersizlikleri nedeniyle oluşan sağlık sorunlarının yanı sıra şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, inme ve kanserden korunmanın da bir ölçüde sağlanmış olacağına dikkati çekilen açıklamada, sağlıklı beslenmenin çocukluk döneminden başlayarak alışkanlık haline getirilmesi gerektiği kaydedildi. Anne sütü ile beslenme sağlıklı beslenmenin en öncelikli adımı olduğuna işaret edilen açıklamada, şu tavsiyelerde bulunuldu: “Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için enerji alımı ile enerji harcaması dengede olmalıdır. Bilimsel kanıtlar diyetle alınan toplam yağ miktarının toplam enerji alımının yüzde 30'unu geçmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Yağ alımı sırasında doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tercih edilmelidir. Endüstriyel yağlar, trans yağ içerikleri dikkate alınarak tüketiminden uzak durulmalıdır. Şeker tüketiminin toplam enerjinin yüzde 10'unu geçmemesi önerilir. Ancak, sağlık yararları dikkate alındığında tüketim yüzde 5'in altına indirilmelidir. Günlük tuz tüketimi 5 gramın altında olmalıdır. Bu sayede erişkinler arasında hipertansiyon, kalp hastalıkları ve inme riskinin azalmasına katkı sağlanabilir.” Erişkinler için, günde en az 5 porsiyon (400 gram) taze sebze ve meyve tüketiminin önerildiğine işaret edilen açıklamada, sebze ve meyveler mevsiminde, en az yarısının çiğ olarak tüketilmesi gerektiği kaydedildi. Günlük yağ tüketiminin üçte birinin doymuş yağlardan, üçte birinin  çoklu doymamış yağlardan ve üçte birinin de zeytinyağından sağlanmasının önemine değinilen açıklamada, “potasyumdan zengin taze sebze ve meyve tüketimine de özen gösterilmelidir” ifadesine yer verildi. Bu sayede erişkinler arasında hipertansiyon, kalp hastalıkları ve inme riskinin azalmasına katkı sağlanabileceğine işaret edilen açıklamada, posa içeriği yüksek tam tahıllı ekmek ve kurubaklagil besinlerin tüketiminin  arttırılması önerildi.

BEBEK VE ÇOCUKLAR İÇİN TAVSİYELER Çocukların sağlıklı beslenme açısından doğumlarından itibaren ilk 2 yılın özel önemine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bebekler doğumlarından itibaren ilk 6  ay  sadece anne sütü ile beslenmelidirler. Su dahil ek hiçbir besin bu dönemde verilmemelidir. Bebekler ek besinlere başlandıktan sonra da 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenebilirler. Bebeklere büyümeleri izlenerek ek besine başlanmalıdır. Bu dönemde başlanan her besin tek başına ve azar azar artırılarak verilmeli, çeşitliliğe ve yeterliliğe dikkat edilmelidir. Tuz ve şeker ek besinlere kesinlikle eklenmemelidir." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al