Sağlıklı beden ruh sağlığıyla mümkün!

Sağlıklı toplum sağlıklı ve mutlu bireylerle mümkün! Sağlıklı bir beden için güçlü ruh sağlığı gerekiyor.

Sağlıklı beden ruh sağlığıyla mümkün!
alper_evrensel_uskudar_universitesi

Sağlıklı toplum sağlıklı ve mutlu bireylerle mümkün! Sağlıklı bir beden için güçlü ruh sağlığı gerekiyor.

Vücutta sinir hücresi bulunmayan tek bölgenin bulunmadığı, sinir sisteminin uyarılarının tüm vücutta etkin olduğuna dikkat çeken uzmanlar “Güçlü bir ruh sağlığı, uzun ve sağlıklı bir ömre açılan kapının anahtarıdır.” uyarısında bulunuyor. ruhsagligi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Anayasa’sı 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu nedenle her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak, 7-13 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniğinden psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, ruh sağlığının insan sağlığının temeli olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Vücudumuzda damar bulunmayan tek bölge kornea (gözün ön kısmı)’dır. Fakat sinir hücresi bulunmayan tek bir bölge yoktur. Bu nedenle sinir sisteminin uyarıları tüm vücutta etkindir. Beynimiz tüm bedene sinyal gönderir, tüm bedenden sinyalle haber alır. Bedenin yönetimi isteğimiz dahilinde olsun ya da olmasın beyin tarafından gerçekleştirilir.

GÜÇSÜZ RUH YAPISI BİRÇOK HASTALIĞI TETİKLİYOR!

Bugün net şekilde biliyoruz ki ölüm (mortalite) ya da ağır hastalık (morbidite) oranları en yüksek rahatsızlıkların etkenleri arasında stres gelmektedir. Ruhsal yapının güçsüzlüğü kanser, şeker hastalığı, tansiyon, kronik enflamatuvar mide-bağırsak hastalıkları (crohn ve ülseratif kolit), deri hastalıkları (saç dökülmesi, vitiligo, sedef gibi), hormon bozuklukları (haşimato, guatr, adet düzensizlikleri, obesite, infertilite gibi) hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.  Güçlü bir ruh sağlığı uzun ve sağlıklı bir ömre açılan kapının anahtarıdır.”
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • İnsanın dünyaya geldiği andan itibaren öğrenme sürecinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Öğrenmek yeni durumlara uyum sağlama becerisidir.
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Tarhan, “Hz. Mevlana her eve girmeli, gençlik kıymetini bilmeli. O yerli ve milli değil, küresel bir insan.” dedi.
  • Randevu Al