SAĞLIK İÇİN ANTEPFISTIĞI

SAĞLIK İÇİN ANTEPFISTIĞI

DHA

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAZÜ) yaptığı 8 haftalık araştırmada 32 polis meslek yüksekokulu öğrencisine günde bir avuç (100 gram) antepfıstığı verildi. Fıstık tüketen öğrencilerin şekerinin yüzde 10 düştüğü ve antepfıstığının diyabete karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıktı.

Kalp rahatsızlıklarına da iyi gelip, kanser riskini azalttığı, kilo aldırmadığı da saptanan antepfıstığının ayrıca osteoporoza da iyi geldiği belirlendi.

GAZÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve Gaziantep Ticaret odası işbirliği ile yapılan araştırmanın sonucunu raporlaştıran Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Yasemin Baltacı, sağlık için antepfıstığı tüketilmesini tavsiye etti.

Yüksek kolesterol içerikli yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının sık görüldüğü belirtilen raporda, 22-25 yaş arasında 69-74 kilogram ağırlığında, 175-180 cm. uzunluğundaki sağlıklı 32 polis okulu öğrencisiyle araştırma yapıldığı belirtildi. 8 haftalık araştırmada antepfıstığının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu kaydedilen raporda, şöyle denildi:

“Daha önce hiç incelenmeyen antepfıstığının kan glikozunu yüzde 10 oranında düşürdüğü ve diyabete karşı koruyucu olabileceğini tespit ettik. antepfıstığı demir içeriği yüksek bir gıdadır. Ülkemizdeki kadınlar ve çocuklarda önemli bir problem olan aneminin önlenmesinde antepfıstığı çok güzel bir seçim olabilir. Osteoporozun korunmasında, zengin demir, B vitaminleri ve kalsiyum içeriği ile antepfıstığı sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilebilir. antepfıstığı yağlı bir gıdadır. İnsanlar kalori alımından ve dolayısıyla kilo alımından endişelenebilirler.

Çünkü 100 gram antepfıstığında 560 kilokalori vardır. Çalışmamızda antepfıstığı yemenin kilo alımına ve yüksek vücut/kitle indeksine sebep olmadığını bulduk. Yemiş tüketmek açlığı bastırmakta diğer yiyeceklerin tüketiminin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca yemişlerin yağı, depolanmak yerine, yakılmaktadır. Damar fonksiyonlarını düzeltme kapasitesiyle çeşitli besinler ve fotokimyasallardan zengin tam bir besin olmasıyla antepfıstığı Akdeniz diyetindeki doymamış yağ asitlerinden zengin bir gıda olup kalp koruyucu etkisi de vardır. İnflamasyon ve oksidasyon patogenezi aterosklerozisin ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Antep fıstığının damar yapısını düzenlediğini ve damar tıkanıklığını engelleyebileceğini ve damarda yüzde 33 oranında genişleme yapabileceği sonucunu da bulduk. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü yüzde 12 oranında düşürdü. Hiçbir çalışmada düşüşü gözlenmeyen trigliserid değerlerini düşürdüğünü bulduk. Dolayısıyla yüksek plazma total kolesterolü ve yüksek LDL’si olan kişilerde fıstığın kolesterol düşürme potansiyeline katkıda bulunabilir. Antep fıstığının antioksidan içeriği yüksek besin olduğunu da tespit ettik."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al