Deprem Travma Psikolojisi

Sağlık Bakanı Akdağ: Anne ölüm oranı düştü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doğum sırasında anne ölümlerinin azaldığını söyledi, "Bir yılda bu 1 milyon 300 bin hamile anneden hayatını kaybeden anne sayımız 200'ün altına düştü. Çok çok azaldı, çok nadir bir hadise haline geldi" dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ: Anne ölüm oranı düştü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,  dünyada hamile annelerin hayatlarını kaybetmeleri konusunun, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından çok önemli bir medeniyet göstergesi olarak takip edildiğini, yüksek veya düşük oluşunun gözlemlendiğini belirtti.

Türkiye'de yılda yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin canlı bebek dünyaya geldiğini aktaran Akdağ, "Bu canlı doğumlardan kıyasla biz anne ölümlerini takip ederiz. Bir annenin hayatını kaybetmesi çok trajik bir iştir. Bir bebeğin hayatını kaybetmesi annesi için çok ağırdır ama bir annenin hayatını kaybetmesi, hele arkasında çocukları bırakmışsa o belki de hayatın tecrübe edilebilecek en ağır meselelerinden biridir" diye konuştu.

Akdağ, Türkiye'de 2002'de her yıl bin civarında hamile annenin hayatını kaybettiğini anımsatarak, "Yani 1 milyon 300 binin içinde yaklaşık bin kişi. Bu 100 bin annede aşağı yukarı 70'e tekabül ediyordu. Her 100 bin hamilenin 70'i hayatını kaybediyordu. Çok çalıştık bunun için, özel çalıştık. Anlatsam çok uzun sürer. Allah'a şükürler olsun 2016'nın bu husustaki oranı her 100 bin annede 14,7'ye kadar indirdik, 70'ten. Bunun anlamı şudur, bir yılda bu 1 milyon 300 bin hamile anneden hayatını kaybeden anne sayımız 200'ün altına düştü. Çok çok azaldı, çok nadir bir hadise haline geldi" ifadesini kullandı.

"YAKALADIĞIMIZ ORAN ABD'DEN İYİ"

Bu rakamı daha aşağıya çekmek için çabaladıklarına işaret eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Şu anda yakaladığımız oran ABD'den iyi. Çünkü kaçınılmaz, önlenemez bir biçimde bunlarla karşılaşabiliyoruz. Ama önlenebilecek olanların çok büyük bir kısmını önlediğimiz için bugün Türkiye'nin durumu ABD'den daha iyi. Meselenin üstünde hassasiyetle durmaya da devam ediyoruz. Bu sene bu sayıyı 150'lere kadar indirmeye çabalıyoruz. Hedefimiz bunu 2023'ten önce 130'lara kadar indirmek. Yani tabi sıfıra indirmemiz gerekir demem gerekir ama çok kaçınılmaz hadiseler olabiliyor. 130'a indirmek de demek oluyor? 1 milyon 300 bin üzerinden hesap edilirse 10 binde bir olur. 10 binde 1 demek, bir yıl içinde Erzurum'da hamile kalan ve doğuran annelerden hiç istemediğimiz halde tek bir kişinin hayatını kaybetmesi anlamına gelir. Dolayısıyla bu hususta çok hassas davranıyoruz, sizlerde dua edin. Anneye verdiğimiz kıymetin bir göstergesi olarak da bu meselede istediğimiz noktalara ulaşabilelim."

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al