SAĞLIĞINIZI ZİRVEYE TAŞIYIN

Diyet Dergisi

Sağlıklı kalabilmek için öyle çok fazla emek harcamanıza gerek yok. Yalnızca bazı kurallara uymanız yeterli.

 


Diş ipi kullanmak, banyodan sonra ayak parmak aralarını iyice temizlemek bile sizi birçok hastalıktan koruyor

HER ÖPÜCÜK MİNİ BİR AŞI
Öpüşün! (Hem de istediğiniz kadar.) Yapılan bilimsel çalışmalar, insanların öpüşmesi sırasında birbirlerine geçirdikleri bakteri ve virüslerin vücutta aşı etkisi yaptığını ve sağlığı zirveye taşıdığını gösteriyor. Bu nedenle uzmanlar 'sevgilinizle bol bol öpüşün' önerisinde bulunuyor. Öpüşerek hem kendinizi hem de sevgilinizi mutlu etmek de bu eylemin artısı.

AYAK PARMAKLARINIZI KURULAYIN (10 saniye)
Az emek büyük etki. Eğer ayak parmaklarınız soğuk mevsimlerde az hava alıp zarar görüyorsa, parmak aralarını duştan sonra titiz bir şekilde kurulayınız. Ayaklar nemli kalırsa, mantar tehdidiyle karşı karşıya kalırlar.

GÖZLERİNİZİ KAPATIN  (1 dakika)
Stres, sağlığın en büyük düşmanı sayılıyor. Stresle baş etmek için gün içinde yavaş yavaş her şeyden kopup gözünüzü kapayın. Öyle ki, küçük bir gevşeme, stres hormonlarının kaybolmasını, kan basıncının düşmesini ve savunmanın gelişmesini sağlar.

DİŞ İPİ KULLANIN (30 saniye)

Diş ipi kullanarak insan yalnız kendi dişlerini değil, aynı zamanda bütün vücudunu korur. Çünkü dişeti iltihabına neden olan mikroplar, kalp dolaşımı, solunum yolu hastalıkları ve diyabet riskini arttıryor. New York Üniversitesi'nin bir araştırması, günlük diş ipi kullanımının bu bakterilerin çoğalmasını engellediğini gösteriyor.

ELLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN (1 dakika)

Yemek karıştırmak, telefon tuşlarına basmak veya saç taramak… Gün boyunca sağ elinizi kullanıyorsanız arada sol elinizi, ya da sol elinizi kullanıyorsanız günde bir dakikalığına da olsa sağ elinizi kullanmanızı öneriyor uzmanlar. Bu şekilde iki eli de kullanmak, beyin yarı küreleri arasındaki iletişimi sağlıyor ve beyni zinde tutuyor.

ELLERİNİZİ YIKAYIN     (1 dakika)
Hiçbir şey sağlığınızı bu kadar etkili koruyamaz. Atlanta Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, ellerin sabunla yıkanması bağırsak enfeksiyonlarını yarıya düşürüyor. 60 saniye sabunla temizlenen elde pek çok mikrobun yaşama şansı kalmıyor.

MEYVE STANDINDA DURUN (1 dakika)
Her gün manavın önünden geçersiniz. Şimdiden sonra orada hemen durmalısınız. Günlük stoğunuzu satın alın. O zaman ürünler vitamin açısından zengin ve taze kalırlar. Aldıklarınızı yazı ya da mutfak masanızın üzerinde bulundurup düzenli tüketin. Araştırmaların gösterdiğine göre, günde 5 porsiyon meyve ve sebze kalp ve dolaşım bozuklukları riskini yüzde 30 düşürüyor.

SICAK SOĞUK DUŞ ALIN

(2 dakika)
Araştırmalar, ısıda değişiklik yaparak duş almanın dolaşım sistemini hareketlendirmekle kalmadığını, bağışıklık sistemini de aktif hale getirdiğni gösteriyor.  Uzmanlar, önce sıcak duş alıp daha sonra vücudun altından başlayarak yukarı doğru soğuk suyla yıkanmayı öneriyor. (Sıcak ve soğuk duşu üç kez art arda tekrarlamak gerekiyor.)

SICAK ŞEYLER İÇİN

(2 dakika)
Sıcak içeceklere sabah saatlerinde başlamak en doğru zaman. İster siyah çay, ister yeşil çay veya kahve tüketin, fark etmez. Sayısız araştırma, sabahları içilen çay ve kahvenin sağlığı olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Öyle ki sabah saatlerinde tükettiğiniz sıcak içecekler sizi kalp ve dolaşım hastalıklarından ve kanserden koruyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al