Deprem Travma Psikolojisi

SAĞLIĞINI BOZMAYIN

A.A

Uzmanlardan çocuklarını GSM sistemi ile takip etmek isteyen anne babalara uyarıda önemli uyarı.

 


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Emre, çocuklarını GSM sistemi ile takip etmek isteyen anne babalara uyarıda bulunarak, “Çocuğunuzu takip etmek isterken sağlığını da düşünün” dedi.

GSM operatörleri, abonelerinin yakınlarının nerede olduğunu bilmesi için çeşitli servisler sunuyor.

Genelde anne ve babalar tarafından çocuklarının nerede olduğunu öğrenmek için kullanılan söz konusu servisler, cep telefonunun hangi baz istasyonlarıyla irtibat halinde olduğunu belirleyerek, yaklaşık olarak konumunu anne ve babaya bildiriyor.

Son günlerde çıkan yeni bir sistemde ise çocuğun koluna takılan saat biçimindeki cihaz, GSM baz istasyonlarının yanı sıra uydu ile konum belirleme sistemini (GPS) de kullanıyor. Bir SIM karta sahip olan ve gönderilen SMS'lerle kontrol edilen cihaz, çocuk tarafından bileğinden çıkarılırsa anne ve babasına bir uyarı gönderiyor ve çocuk tarafından kapatılamıyor.

Söz konusu cihazın bir cep telefonunun 10'da birinden daha az radyasyon yaydığı bilgisi verilse de cihazı kullanan çocukların ve bu çocukların arkadaşlarının aileleri, çocuklarının sağlığı konusunda endişe duyuyor.

MİKRO DALGALARIN ÇOCUKLARA ETKİSİ

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Emre, her gün gündelik yaşama daha çok giren cep telefonu ve kablosuz cihaz teknolojilerinin, sağlıkla ilgili bazı endişeleri de beraberinde getirdiği kaydetti.

Anne ve babaların, çocuklarının güvenliğini düşünerek yerini bilmek istemesinin doğal olduğunu kaydeden Emre, ancak bunu yaparken çocuğun sağlığının da düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Emre, tüm GSM sistemlerinin, halk arasında “radyasyon” olarak adlandırılan “mikro dalgalar” yayarak çalıştığını belirterek, “Bu dalgaların etkisi, kaynağa yakınlık ve uzaklığına göre değişim gösteriyor. Tıpkı baz istasyonlarında olduğu gibi, yakınlık ve etki alanı çok önemli. Mikro dalga yayan bir cihazın kola takılı olması demek, çocuğun bu etki alanının içinde olması demek” diye konuştu.

“Her ne kadar az mikro dalga yaysa da gelişme çağında olan ve hücreleri sürekli yenilenen çocukların bileğine takılan cihazların, sadece kendini değil yanındaki arkadaşlarını da etkileyebileceğine” dikkati çeken Emre, şöyle devam etti:

“30-40 yıl önce sigaranın zararları konusunda tartışıyorduk. Şimdi tartışmıyoruz. Çünkü artık sigaranın kanser yaptığını biliyoruz. Şu anda da mikrodalgaların sağlığa etkileri tartışılıyor. Bu tartışmalar, bana sigarayla ilgili tartışmaları hatırlatıyor.

10-20 yıl, hatta daha da kısa süre içerisinde mikro dalgaların zararları tescillenebilir. Mikro dalgaların hücreleri mutasyona uğramasıyla ilgili deneyler yapıyoruz. Hayvanlar üzerinde oluşan etkileri birkaç kuşak sonra gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle, mümkün olduğunca bu tür cihazlardan uzak durmak gerek. Ben anne ve babalara bu tür cihazların kullanımını önermiyorum.”

Emre, hızlı ve sürekli şekilde hücreleri bölünen çocuk ve bebeklerin, hücre mutasyonu konusunda daha hassas olduğunu vurgulayarak, çocuk ve bebeklerin yakınınında cep telefonuyla konuşulmamasını önerdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al