Sağlığın sessiz katili hipertansiyon

Hipertansiyon sessiz katildir. Sağlığın sessiz katiline dikkat edilmeli.

Sağlığın sessiz katili hipertansiyon

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Ecder, "Hipertansiyon sessiz katildir. Sağlığın sessiz katiline dikkat edilmeli. Bu hastalık çoğu zaman hiçbir belirti vermez, şikayet göstermez ama yapacağı harabiyeti yıllar içerisinde yapar. Bu hastalık günün birinde bir böbrek ve kalp yetersizliği olarak karşımıza çıkar" dedi.

Ecder, hipertansiyonun toplumda sık karşılaşılan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Erişkin grupta her 3 kişiden 1'inde hipertansiyon olduğunu belirten Ecder, "Hipertansiyon yaş ilerledikçe artıyor. 50-60 yaş grubunda her 2 kişiden 1'inde hatta 3 kişiden 2'sinde hipertansiyon var. Hipertansiyonu sadece kan basıncı yüksekliği olarak algılamamalıyız. Hipertansiyon, organlarımıza zarar veren, yaşantımızı ve ömrümüzü etkileyen bir hastalık, sorun ve çeşitli komplikasyonlara yol açmaktadır" diye konuştu.

Hipertansiyonun kalp hastalıkları, damar sertliği, kalp yetersizliği ve damar tıkanıklıklarına neden olduğunu aktaran Ecder, şunları kaydetti:

"Çok önemli ve dikkate alınması gereken bir konu. Kronik böbrek yetersizliğinin diyabetten sonraki ikinci sebebi hipertansiyondur. Hipertansiyon bizim rutin pratikte gördüğümüz çok önemli bir sorundur. Halk arasında hipertansiyon küçümseniyor. Bu hastalık çoğu hastada şikayet vermez. Bazı hastalarda baş ağrısı ve çarpıntı gibi ortaya çıkabilir ama birçok kişi kan basıncı yüksek olmasına rağmen tansiyonunu ölçmez. Bundan dolayı toplumda herkes ve her yaş kesimi kan basıncını mutlaka periyodik olarak ölçtürmelidir. Yüksek kan basıncı olan kişiler bunu dikkate almalıdır. Hipertansiyon sessiz katildir. Sağlığın sessiz katiline dikkat edilmeli. Bu hastalık çoğu zaman hiçbir belirti vermez, şikayet göstermez ama yapacağı harabiyeti yıllar içerisinde yapar. Bu hastalık günün birinde bir böbrek ve kalp yetersizliği olarak karşımıza çıkar."

"KESİNLİKLE SİGARA KULLANMAYIN"

Ecder, hipertansiyon hastalarının yaşam tarzına ve uyku düzenine dikkat etmesi, zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerektiğine dikkati çekti. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam tarzının benimsenmesinin önemine işaret eden Ecder, "Özellikle sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara, hipertansiyonla birleştiği zaman damar hastalıklarına baş sebep oluyor ve riskler artıyor. Kesinlikle sigara kullanmayın. İdeal kilo bu kapsamda önemli bir adımdır. Hareketli bir yaşantımızın olması lazım. Olabildiğince tuzu az tüketmemiz lazım. Tuz tüketimi Türkiye'de oldukça fazla. Yemeklerin tadına bakmadan tuz atıyoruz. Bunu en az düzeye indirebilmemiz lazım. Bu yaşam tarzı zaman içerisinde alışılacak bir davranıştır. Az tuzlu diyete insanlar alışabiliyor. Bu da sağlık açısından çok çok iyidir. İnsanlar bu hastalığı küçümsememelidir" diye konuştu.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al