SAĞLIĞIN KOLAY REÇETESİ

SAĞLIĞIN KOLAY REÇETESİ

Zeynep Güçlücan

Çocuk, genç ve yetişkinlere  sağlıklı beslenme ve hareket etmenin bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi

 

anlatıldı.

Çocuk, genç ve yetişkinlere  sağlıklı beslenme ve hareket etmenin bir yaşam tarzı olarak benimsenmesinin gerekliliğini anlatan “Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Beslen ve Hareket Et” projesi, Nestlé’nin ana sponsorluğunda sağlıklı yaşama bir pencere açmayı hedefliyor.

Proje kapsamında; Türkiye’nin altı büyük ili olan İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep ve Samsun’da kurulacak olan "Sağlıklı Yaşam Çadırı"nda ziyaretçilere, sağlıklı yaşama dair her şey değişik aktivitelerle anlatılıyor. Projenin aktiviteler kısmında, katılımcıların ağırlık, boy, bel, kalça ve vücut yağ analizleri yapılarak çıkan sonuçlara göre diyetisyenler tarafından bireysel beslenme eğitimleri veriliyor.

Ayrıca çocuklar için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye teşvik edici oyunlar ve eğitimler uygulanıyor. Ayrıca proje içeriğinde ilköğretim öğrencilerine eğitimler verilmesi ve rehber öğretmenlerin eğitilmesi de yer alıyor. Nestle, beslenme, sağlık ve iyi yaşam vizyonu çerçevesinde sağlıklı beslenme yollarını ve ürünlerin dengeli beslenmedeki yerini ziyaretçilerle paylaşıyor.

Projenin öncülüğünü ve koordinatörlüğünü üstlenen Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Baş; “Türkiye obezite görülme sıklığında kadınlarda Avrupa birincisi. Bununla birlikte beslenme alışkanlıklarındaki batılılaşma ve hareketsiz yaşam, sağlıklı yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Ayrıca ülkemiz kalp-damar hastalıklarından ölümde kadınlarda Avrupa birincisi ve erkeklerde Avrupa üçüncüsü. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları önleyebilmemiz için sağlıklı yaşam konusundaki bilinçlendirme çalışmalarında hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Yaşam İçin Sağlıklı Beslen ve Hareket Et sosyal projesi ile amacımız bu bilinci yaratmak” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al