SAĞIRLIK RİSKİ ARTIRIYOR

SAĞIRLIK RİSKİ ARTIRIYOR

AFP

Sağırlığın, yaşlılarda bunama riskini  artırabileceği ortaya çıktı. İşte detaylı bilgiler..

 


Amerikan "Archives of Neurology" dergisinde yayımlanan araştırmaya,  araştırma başladığında bunama şikayeti olmayan 36-90 yaşında 639 kişi katıldı.

Bilimadamları, 1990-1994 arasında beyin işlevi ve işitme becerilerini  değerlendirmek için katılımcıları testlere tabi tuttu.

Alzheimer ve bunama hastalığından şikayet edip etmediklerini belirlemek  için katılımcılar Mayıs 2008'e kadar da izlendi.

125 kişide hafif, 53 kişide orta derecede işitme kaybı belirlenirken, 6  kişinin işitme duyusunu kaybettiği gözlendi. 58 vakada bunama, bunlardan 37'sinde  Alzheimer hastalığı saptandı.

60 yaş ve üstündeki kişilerde işitme kaybı ile bunama riskinin yüzde 36,4  artması arasında bağlantı olduğunu belirten bilimadamları, Alzheimer hastalığına  yakalanma riskinin de her 10 desibellik işitme kaybında yüzde 20 arttığını  vurguladılar.

Araştırmaya imza atan bilimadamları, işitme kaybı ve bunama arasındaki  bağlantının beyin işlevindeki bozulmadan veya toplumdan soyutlanmadan ya da her  ikisinden kaynaklanıyor olabileceğine dikkati çektiler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al