SAĞIRLIK RİSKİ ARTIRIYOR

SAĞIRLIK RİSKİ ARTIRIYOR

AFP

Sağırlığın, yaşlılarda bunama riskini  artırabileceği ortaya çıktı. İşte detaylı bilgiler..

 


Amerikan "Archives of Neurology" dergisinde yayımlanan araştırmaya,  araştırma başladığında bunama şikayeti olmayan 36-90 yaşında 639 kişi katıldı.

Bilimadamları, 1990-1994 arasında beyin işlevi ve işitme becerilerini  değerlendirmek için katılımcıları testlere tabi tuttu.

Alzheimer ve bunama hastalığından şikayet edip etmediklerini belirlemek  için katılımcılar Mayıs 2008'e kadar da izlendi.

125 kişide hafif, 53 kişide orta derecede işitme kaybı belirlenirken, 6  kişinin işitme duyusunu kaybettiği gözlendi. 58 vakada bunama, bunlardan 37'sinde  Alzheimer hastalığı saptandı.

60 yaş ve üstündeki kişilerde işitme kaybı ile bunama riskinin yüzde 36,4  artması arasında bağlantı olduğunu belirten bilimadamları, Alzheimer hastalığına  yakalanma riskinin de her 10 desibellik işitme kaybında yüzde 20 arttığını  vurguladılar.

Araştırmaya imza atan bilimadamları, işitme kaybı ve bunama arasındaki  bağlantının beyin işlevindeki bozulmadan veya toplumdan soyutlanmadan ya da her  ikisinden kaynaklanıyor olabileceğine dikkati çektiler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al