SAF PROTEİN DİYETİ

SAF PROTEİN DİYETİ

Hürriyet Aile

10 ayrı gıdayla beslenme hakkınızın olduğu bu diyetle sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

 


1-10 gün arasında değişen bir dönemde on ayrı kategoriden gıdalarla beslenme hakkınızın olduğu saf protein diyeti ile sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Diyet Uzmanı Nilgün Aydın, saf protein diyetini anlattı.

Bu on kategoriden hangisi hoşunuza giderse, sınırsız olarak ve günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Bu gıdaları birbiri ile karıştırmakta da serbestsiniz. Bu gıdalar arasından, diğerine hiç dokunmadan yalnızca istediklerinizi seçebilir, hatta bir öğün veya gün boyunca bunlardan yalnızca birini de seçebilirsiniz.

Listeye mutlaka sadık kalın. En ufak bir sapma, küçücük bir kaçamak, sınırları azıcık aşmak, ne kadar önemsizde görünse, bir balona iğneyle dokunmaya benzer. Zararsız gibi görünene bir kaçamak, bu sınırsız yeme özgürlüğünüzü kaybetmenize yol açacaktır.

1.KATEGORİ: YAĞSIZ ETLER


Sığır eti; Kızartılmış veya ızgarada, özellikle biftek, fileto, bonfile ve kapamalık parçalarına izin verilir.
Dana eti; Önerilen parçalar dana rosto, biftek ve eğer kolesterol düzeyiniz izin veriyorsa dana karaciğerdir.

NOT: KUZU ETİ ÖNERİLMEZ.

Bu etleri kullanırken yağsız pişirmeye özen gösterin. Kızartma tavanızın dibine birkaç damla sıvı yağ döküp bunu kâğıt havluyla tavanın zeminine yedirin. Önerilen pişirme şekli ızgaradır. Yağlı kâğıtta da pişirilebilir. Haşlamada yapabilirsiniz.

2. KATEGORİ: SAKATATLAR

Bu kategoride yalnızca ciğer ( dana, sığır ya da kümes hayvanlarının ciğeri ) ve dil yenile bilinir.

3. KATEGORİ: BALIK


Bu besin gurubunda hiçbir kısıtlama ya da sınırlama yoktur. Ton balığı konservesi yağsız olmak koşulu ile yenile bilinir. Limon suyu döküle bilinir. Çeşitli otlar kullanıla bilinir. Fırın, ızgara, yağlı kağıtta pişirile bilinir.

4. KATEGORİ: DENİZ ÜRÜNLERİ

Kabuklular ve yumuşakçalar bu guruba girer; karides, yengeç, midye, ıstakoz, kerevit vb.

5. KATEGORİ: KÜMES HAYVANLARI

Ördek ve kaz gibi düz gagalılar dışında, derisi alınmak kaydıyla bütün kümes hayvanları yenile bilinir. Pişirme sırasında eti kurumasını önlemek için deriyi en son tabağınızdayken ayırın. Kanat haricinde tavuğun her yerini yiyebilirsiniz. Beyaz eti en az yağ içeren kısmıdır. Hindi etinin her şekli; dilimlenerek tavada ya da butları fırında, mantar ve sarımsakla pişirile bilinir.

6. Kategori: Az Yağlı ya da Yağları Ayıklanmış Jambon

Son yıllarda, yüzde 2-4 arasında değişen yağ oranıyla en yağsız et ve balıklardan daha az yağlı olan, hafif tütsülenmiş tavuk ve hindi etleri marketlerde bolca bulunuyor. Bunlara izin var hatta kolay erişilmeleri nedeniyle rahatlıkla yiyebilirsiniz.

7. KATEGORİ: YUMURTALAR

Yumurtalar katı, rafadan, çılbır ya da yapışmaz tavada omlet olarak pişirile bilinir, unutulmaması gereken tek şey tereyağı ya da sıvı yağ kullanılmaması gerektiğidir. Farklı lezzetler yakalamak için içerisine peynir, jambon vb. konula bilinir. Dilerseniz omletinizin içerisine kavrulmuş soğan, ince kıyılmış maydanozda ilave edebilirsiniz. Yalnız kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin özellikle yumurtanın sarısını yerken dikkatli olmaları gerekir. Gün aşırı yenilmesi gerekir. Beyazı ise serbest istenildiği kadar yenile bilinir.

8. Kategori: Yağsız Süt Ürünleri ( yoğurt, beyaz peynir ve diğer süt ürünleri )
Yağsız meyveli yoğurtlara da izin vardır. Ancak günde bir kutu yenebilir.

9. KATEGORİ: GÜNDE 2 LİTRE SU


Bu listedeki tek zorunlu kategori budur, diğerleriyse isteğe bağlıdır. Sıvı alımı kesinlikle gereklidir ve tartışmasız kabul edilmelidir. Su haricinde maden suyu, kahve, çay, yeşil çay, neskafe ( dilerseniz light süt ilave edebilirsiniz ), diyet ( light) içecekler içebilirsiniz.

10. Kategori:1.5 Çorba Kaşığı Yulaf Kepeği

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al