SADIK DOST TAKLİT EDİYOR

SADIK DOST TAKLİT EDİYOR


REUTERS
        
İnsanın sadık dostu köpeklerin, sahiplerinin  hareketlerini de taklit ettiği ortaya çıktı. İşte detaylar.

 


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Viyana  Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, insanın 4 ayaklı sevimli  dostlarının sahiplerinin hareketlerini taklit etmekte başarılı olduğunu  gösterdi.

Nasıl insan bir başkası karşısında otomatik olarak onun vücut  hareketlerini taklit etme eğilimine girerse, köpeklerin de el hareketleri için  patilerini, ağız hareketleri için de burunlarını kullanarak aynı davranışı  sergilediğini gözlemleyen araştırmacılar, ayrıca zamanla taklit yeteneklerinin  geliştiğine de şahit oldu.

Söz konusu araştırmada, 10 köpeğe burunlarını ya da patilerini kullanarak  sürmeli kapıları açma konusunda ödüllendirme yöntemiyle eğitim verildi.

Sahiplerinin bu işte ellerini kullandıklarını gören köpeklerden 5'i  kapıyı patileriyle açma konusunda eğitim alırken, diğerlerine ise sahiplerinin  aksine kapıları açmakta burunlarını kullanmaları için eğitim verildi.

Araştırmacılar, sahiplerini taklit etmeleri yeterli olan ilk gruptaki  köpeklerin aksine, ikinci gruptaki köpeklerin kapıları açmayı öğrenmekte oldukça  zorlandığını gözlemledi.

2 yıl önce Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da, bir  insanın esnediğini gören köpeklerin de esnediği gözlemlenmişti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al