Sadece deprem yıkmıyor...

Depremin yıktığı bir gerçek ancak; gerçek olan bir şey daha var ki o da depremzedelerin depremin ardından maruz kaldığı yıkıcı duygular. Uzman Psikolog Yıldız Burkovik depremden daha yıkıcı duygulara vurgu yapıyor.

Sadece deprem yıkmıyor...

Depremin yıktığı bir gerçek ancak; gerçek olan bir şey daha var ki o da depremzedelerin depremin ardından maruz kaldığı yıkıcı duygular. Uzman Psikolog Yıldız Burkovik depremden daha yıkıcı duygulara vurgu yapıyor.

depremko5Depremin üzerinden tam iki hafta geçti yaralar sarılmaya devam ederken tam da hayat normale döndü derken Van dün gece ikinci bir deprem ile sarsıldı. Yirminin üzerinde bina yıkılırken ölü ve yaralıların olduğu ifade ediliyor. Arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik depremin ardından depremzedelerin maruz kaldıkları yıkıcı duyguların olduğuna dikkat çekiyor. Bu süreçte duygusal ve paylaşım desteğinin önemine vurgu yapan Burkovik; “Deprem birçok canı, evi barkı yok ederken, birçok şeyi de ortaya çıkardı. Tüm doğal afetlerde aslında açığa çıkan insanların gerçek duyguları, gerçek düşünceleridir. Düşene bir tekme de sen vur diyenlerden miyiz yoksa aksine kendimizde ne varsa verenlerden miyiz ya da yardım için çırpınıp hiçbir şey yapmayanlardan ve ya yapamayanlardan mıyız? Gerçekte yüreğimizde ve düşüncelerimizdeki her şey tüm açıklığıyla dökülmektedir. Kendi canını hiçe sayıp sallantı olursa yıkıntının altında kalabilirim demeden yıkıntıya girenler olduğu gibi, yiyecek ve eşya araklayanların da olduğu karmaşık bir dünya içinde yaşıyoruz. Hani derler ya gerçek dostunu en çöktüğün yıkıldığın anda anlarsın. En gerçek olduğunu sandığınız dost öyle bir söz der öyle bir hareket yapar ki kendiniz yıkıntı altında olmasanız da keşke yıkıntı altında kalsaydım da bunları duymasaydım dersiniz. Hayal kırıklıkları, üzüntüler ve diğer insanlara güvensizlikler burada başlar aslında. Deprem öncesinde hazırlık olduğu kadar deprem ya da tüm doğal afetler sonrasında da tüm bunlara hazırlık olunmalıdır mutlaka. Hazırlıksız yakalanıp elinizi uzattığınızda o el tutulmuyorsa insanlığın da o nokta da ölmeye başladığı söylenebilir. Neyse ki iyiler de var gerçek dostlar, canlar, candan da öte olanlar, tanıdıklarımız yanında tanımadıklarımız ama sıcak gülümseyerek güven verenler de var. Önemli olan bunu hissetmek ve hissettirmek. Gerçek insanlar, menfaatçiler, sözde insanlar özde insanlar. Hangisinden olmak önemli, hangisi daha değerli! Depremle birlikte yüreklerdekiler çıktığından o yüreğin getirdiklerini verdiklerini taşımak kimi zaman daha zor olabiliyor. O sırada değil sonrasında da ne olursa olsun yürektekiler dökülecektir. İşte o çok daha yıkıcı depremde en yıkıcı olan duygularla baş edebilmek için kuvvetli olmayı öğrenmek gereklidir ki tekrar tekrar yıkılmayalım. Şimdi her şey sıcağı sıcağına soğudukça daha çok düşünce başlayacak acıyı yaşayanın içinde, asıl o zaman yaralar sarıldıktan sonra kabuk bağlanınca izi kalacak muhakkak. Ve unutmayalım her yara havalar soğuduğunda mutlaka sızlar, siz unutsanız da beden asla unutmaz hatırlatır. Ya o zaman ne olacak! Yapılması gereken kendimize ne yapılmasını istiyorsak aynen öyle davranmakta, acılarımız arada sızladığında tutulacak eller bulabilmekte, kendimize küçük tutamaçlar yapmakta düşmemek için ve her şeyden önce 3-5 günlüğüne değil bir yaşam boyu empati yapıp onu devam ettirebilmekte... Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al