Sabah kapılan virüsler 'daha tehlikeli'

İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre sabah saatlerinde vücuda giren virüsler daha tehlikeli oluyor.

Sabah kapılan virüsler 'daha tehlikeli'
Paylaş:

Jetlag ya da farklı mesai saatleri nedeniyle vücut saatleri bozulanlar da enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale geliyor.

Çalışmaya göre virüsler sabah saatlerinde kapılırsa, hastalıklara yol açma ihtimali 10 kat artıyor.

Uzmanlar, bulgularının salgın hastalıkların yayılmasını önlemede yeni yollar bulunmasını sağlayabileceğini söylüyor.  Bakteri ya da parazitlerin tersine virüslerin çoğalabilmesi için hücrelerin içindeki mekanizmayı ele geçirmesi gerekiyor.

Ancak hücrelerde, vücut saati olarak bilinen 24 saatlik döngüde çok büyük farklılıklar oluyor. Çalışmada farelere grip veya uçuklara yol açan virüsler verildi.

Sabah saatlerinde enfekte olan farelerle, akşam olanlar arasındaki virüs seviyesi arasında 10 kat fark tespit edildi.

Uzmanlar akşam verilen virüslerin "tüm işçiler evlerine gittikten sonra bir fabrikayı ele geçirmeye çalışıp, başarısız olduklarını" söyledi.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Prof. Akhilesh Reddy BBC'ye yaptığı açıklamada "Büyük bir fark var. Virüsler doğru zamanda, doğru mekanizmalara ihtiyacı var. Aksi takdirde hiç çoğalamayabilir. Ancak sabah kapılan bir enfeksiyon daha hızlı ilerleyip, tüm vucudu ele geçirebilir" dedi.

Reddy bulguların salgın hastalıkları kontrol altına almakta faydalı olabileceğine inanıyor.

'FARKLI MESAİLERDE ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA'

Çalışmada hayvanların vücut saatleri bozulduğunda da virüslerin çoğalmasına izin veren bir duruma geldikleri tespit edildi.

Dr. Rachel Edgar "Bu durum mesai usulü çalışanların, bazı geceler çalışıp, bazı geceler dinlenenlerin, yani vücut saatleri bozulanların viral hastalıklara daha açık bir durumda olduğu anlamına geliyor" dedi.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: