RÜŞVET EVRENSEL BİR HASTALIK

 RÜŞVET EVRENSEL BİR HASTALIK

Şaban Özdemir (NPGRUP)


Rektör Tarhan; son günlerde futbolda konuşulan şike ve teşvik iddialarıyla tartışmaya açılan rüşvetin evrensel bir hastalık olduğunu söyledi.

 


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan TV NET Televizyonu’nda gazeteci Salih Tuna’nın sunduğu “LA HAVLE” programı canlı yayınında Tuna’nın sorularını yanıtladı. Türkiye’nin gündemindeki hemen her konunun psikolojik fotoğrafının çekildiği programda Rektör Tarhan önemli değerlendirmelerde bulundu.

Futboldaki şike ve teşvik iddialarıyla birlikte toplumda bir travmanın yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, Fenerbahçe yönetiminin olaylar karşısında yaptığı “Aziz Yıldırım ile darağacına çıkarız” yönündeki açıklamanın doğru olmadığını söyledi.

Rektör Nevzat Tarhan;

DUYGUSAL TEPKİLERE DİKKAT EDİLMELİ

Burada kutsallaştırma var. Aslında taraflar burada soğuk kanlı olmalı. Kriz öncesinde risk yönetimi belirlenmeli ve iyi yapılmalı. Gerek kolluk kuvvetleri gerek ise yöneticiler fırtına geliyor düşünerek, kriz ve risk yönetimi çalışmaları başlatmalı

. Somut olarak yöneticiler ve kolluk kuvvetleri taraftarların liderleriyle, amigolarıyla ilişki kurmalı duygusal tepkileri aza indirmeli. Ve toplumu bilgilendirme çalışmaları yapılmalı. Krize karşı psikologlardan danışmanlık hizmeti alınmalı. Bu süreçte empati çalışması önemli, yapılmalı.

RÜŞVET GÜVENİ ZEDELEYEN VİRÜS

Artık toplum bu süreçten sonra maç seyrederken kafası rahat olmayacaktır. Aklı şike iddialarına takılacaktır. Kendini vererek kişi maç seyredemeyecek ve şüpheyle yaklaşacaktır.
Dünya genelinde insanın motivasyonu nedir diye yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir tablo var o da güven duygusu. Güven duygusu motivasyonda çok önemli bir öğe. Toplumlar bile yüksek ve düşük güvenlikli diye ayrılıyor.

Güven olmayan toplumlarda bir içine kapanma yaşanıyor. Rüşvet de güveni zedeleyen virüs gibi. İnsan ilişiklerinde güveni zayıflatıyor dostluk yerine düşmanlıklar ortaya çıkıyor en ufak bir krizde kavgalar çıkabiliyor. Evrensel bir hastalık rüşvet. İnsanlarda dürüstlük denen bir gen yok. Fırsat bulunca insanlar rüşvete meyledebiliyor. Bir yaptırım, denetleme olmalı…

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al